Ansip: Venemaa peab mõistma, et tema tegudel on tagajärjed

Peaminister Andrus Ansip ja Prantsusmaa president Francois Hollande erakorralisel Ülemkogu kohtumisel Brüsselis

FOTO: Euroopa Ülemkogu

Peaminister Andrus Ansip ütles täna Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide erakorralisel kohtumisel Brüsselis, et Euroopa Liit otsustas rakendada konkreetsemaid abinõusid kriisi lahendamiseks Ukrainas.

Ansip osutas, et Venemaa ei ole vaatamata rahvusvahelise üldsuse nõudmistele astunud samme olukorra ennistamiseks Krimmis ning poolsaare okupeerimine Vene sõjaväelaste poolt jätkub. Peaministri sõnade kohaselt Venemaa surve Ukrainale kestab või koguni kasvab, mistõttu tuleb Euroopa Liidul rakendada konkreetsemaid meetmeid.

«Avaldustest üksi ei piisa,» ütles peaminister Ansip. «Venemaa peab mõistma, et tema tegudel on tagajärjed.»

Eesti valitsusjuht rõhutas, et Venemaa agressioon tuleb peatada ning teisalt tuleb anda Ukrainale igakülgset abi. Ta soovitas kiiremini liikuda viisatingimuste leevendamise suunas Ukrainaga. Samuti tuleks Ansipi sõnul kiiresti sõlmida Ukrainaga assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping ning anda Ukrainale väljavaateid ühineda Euroopa Liiduga.

«Ukraina vajab rahvusvahelise üldsuse, seal hulgas Euroopa Liidu toetust,» ütles Ansip ülemkogu erakorralisel kohtumisel. «Ukraina uus valitsus väärib konkreetset abi reformide läbiviimiseks riigis. Euroopa Komisjoni pakutud 11 miljardi euro suurune abipakett on samm õiges suunas.»

Tänase erakorralise tippkohtumise Ukraina teemal kutsus kokku Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy. Kohtumise alguses osales ka Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk, kes andis Euroopa Liidu riigipeadele ja valitsusjuhtidele ülevaate viimastest arengutest Ukrainas.

Jatsenjuk ütles, et Ukraina on valmis assotsiatsioonilepingu Euroopa Liiduga alla kirjutama niipea kui võimalik, olles veendunud, et sellel on ukrainlastele märgatavad positiivsed mõjud. Ta märkis, et Euroopa Liidu abi Ukrainale reformide läbiviimiseks on väga oodatud.

Järgnevatel aruteludel mõistsid Euroopa Liidu liidrid üksmeelselt hukka Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumise Venemaa poolt, rõhutades, et kriisi lahendus peab põhinema Ukraina territoriaalsel terviklikkusel, suveräänsusel ja sõltumatusel ning rahvusvaheliste standardite rangel järgimisel.

Tagasi üles