Rinnavähi ennetusega peaks alustama juba varajases nooruses

Kristina Traks
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Dr Gabor Szirko kutsub naisi Magdaleena polikliiniku rinnakabinetti rindu kontrollima.
Dr Gabor Szirko kutsub naisi Magdaleena polikliiniku rinnakabinetti rindu kontrollima. Foto: Toomas Huik

Eestis on naistel kõige enam diagnoositud vähkkasvaja rinnavähk ning iga päev kuuleb kaks inimest tohtrilt seda diagnoosi. ITK rinnakabineti arsti Gabor Szirko sõnul oleme Euroopas kõige viimane riik rinnavähi avastamises, kusjuures olemas on meil nii asjatundlikud arstid, ravimid kui ka tehnika, puudu on vaid inimeste teadlikkus.

Szirko toob näiteks haigekassa kulul toimuva rinnavähi sõel-uuringu, kuhu kutsutakse 50+ vanuses naisi sünniaastate järgi. Kuigi tegemist on tasuta uuringuga, mis ei nõua inimeselt midagi muud peale kohaletulemise vaeva, jätab kolmandik kuni pool kutse saanutest uuringule minemata. Näiteks Rootsis, kust rinnavähi varajane avastamine ning vastav teadlikkus 40 aastat tagasi alguse sai, reageerivad sellisele kutsele neli viiendikku kutse saanud naistest. «Sellist mõtet, et sain 20-aastaseks ja peaksin laskma iga paari aasta tagant spetsialistil oma rindu kontrollida ning lähen selleks perearsti juurde, ei tule naljalt Eesti inimestel pähe,» ütleb Szirko.

Arsti soovitus on, et alates 20. eluaastast võiksid naised hakata oma rindu järjepidevalt kontrollima. Seda peaks tegema tsükli teisel nädalal ja soovitavalt iga kuu enam-vähem samal ajal. «Oluline on, et tekiks harjumus ja see juurduks,» ütleb Szirko. «Enesekontrollimisest ei pea aru saama nii, et otsitakse rinnavähki, vaid pigem on see igakuine harjumus ja oma keha tundma õppimine. Kui naine on harjunud end kontrollima, siis ta ka märkab, kui midagi on teistmoodi ning siis tasuks juba pöörduda spetsialisti poole.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles