Erkki-Sven Tüür palub «Taandujad» laulupeo kavast välja võtta

Erkki-Sven Tüür

FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Helilooja Erkki-Sven Tüür palub laulu «Taandujad» laulupeo kavast välja võtta, kuna ei soovi et laulupeo eel kasvaks sõnasõda ja halbade emotsioonide hulk tema kirjutatud laulu tõttu.

Tüür ütles Postimehele, et talle on täiesti vastuvõetamatu olukord, kus tema loodut tuleb kellelgi esitada vastu tahtmist. Helilooja sõnul ei arvestanud ta sellega, et laulupeo laulu tekst peab ennast väga üheselt ja lihtsalt avama ning olema pigem plakatlikult positiivne kui sümbolistlikult hämar.

Samas on Tüür jätkuvalt seisukohal, et Peep Ilmeti luuletus, mille sõnadele ta muusika kirjutas, on vägev.

Poleemika laulupeo kavas oleva laulu «Taandujad» üle sai alguse nädalavahetusel, kui presidendi välisnõunik Margus Laidre avaldas Postimehes arvamusloo, milles avaldas kahtlust, kas taandumisest rääkiv laul on ikka sobiv enesepilt, mida 2014. aastal, enam kui 20 aastat pärast iseseisvuse taastamist esitada. Laidre rõhutas artiklis, et tegemist on tema isikliku seisukohaga.

Postimees avaldab Erkki-Sven Tüüri pöördumise täismahus:

Armas eesti laulurahvas! Tahan kõigilt teilt, kes te tunnete sügavat protesti minu poolt viisistatud Peep Ilmeti suurepärase luuletuse «Taandujad» laulmise vastu, paluda andeks kõigi tekitatud ebameeldivuste pärast. Täiesti tõsiselt! Head inimesed, see on kõigest üks laul. Ma olen kogu hingest selle vastu, et laulupeo eel kasvaks sõnasõda ja halbade emotsioonide hulk ühe minu kirjutatud laulu tõttu.

Tahaksin hüüda: jätkem ta siis välja selle peo kavast, küll ta leiab oma tee nende kooride kontserdikavadesse, kes seda laulda tahavad ja kellele selles tekstis peituva sõnumi poeetiline keel on mõistetav ja vastuvõetav. Mulle on täielikult mitteaktsepteeritav olukord, kus minu loodut tuleb kellelgi esitada vastu tahtmist. Kus siis veel mujal kui mitte laulukaare all on üksmeel see iseenesestmõistetav eeldus.

Ma ei hakka siinkohal pikemalt lahti seletama, miks mu arust Peep Ilmeti luuletus on vägev; mu viga seisneb ilmselgelt selles, et ma ei arvestanud asjaoluga - laulupeo laulu tekst peab ennast väga üheselt ja lihtsalt avama, olema pigem plakatlikult positiivne kui sümbolistlikult hämar. Olgu vaid öeldud, et otsisin teksti, mis oleks kargelt ja omapäraselt rahvuslik ja mis pühitseks eesti keele kestmist.

Ei saa ka jätta lisamata üht asjassepuutuvat märkust: seekordse laulupeo teema on puudutuse aeg – eeldagem siis tõesti korraks, et kui «taandumine» on siinkohal paljudele käsiteldav üheselt «vähenemise» või «taganemisega» - siis laskem ennast puudutada hetkeks ka küsimusest: mida saame meie teha, et meie rahvas EI väheneks arvuliselt? Mida saame meie teha, et kõigil lastel oleks siin Eestis hea elada ja et neid sünniks rohkem?

Mitte nende küsimuste esitamiseks ei kirjutanud ma seda lugu, aga nüüd, kus mulle vastavate ajakirjanduses ilmunud tekstide kommentaarides inkrimineeritakse soigu ja hädaldamist, leian ma, et pigem on sellest vaatenurgast lähtudes tegemist vastutustundlike küsimustega, mis peaksid meid tulevastele põlvkondadele mõeldes puudutama ja sütitama soovi viljakamalt tegutseda.

Aga see selleks. Olgu selle avaldusega kõigile teada antud, et «Taandujatega» ei soovinud ma mitte mingil moel vähemvõimekatele kooridele «käru keerata», nagu on olnud siit-sealt foorumitest lugeda. Ja mitte mingil moel ei ole ma soovinud külvata masendusmeeleolusid. Seega palun neid, kes laulupeo kava eest vastutavad, jätta see laul välja. Mina taandan ennast sellest mittemeloodilisest mudamaadlusest.

Tagasi üles