Täna Postimehes: Seeder pani luukere Padari kappi

Nils Niitra
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ametist lahkunud põllumajandusministril Helir-Valdor Seedril on vastsele põllumajandusministrile Ivari Padarile mõnigi küsimus, millele viimane peab vastama.
Ametist lahkunud põllumajandusministril Helir-Valdor Seedril on vastsele põllumajandusministrile Ivari Padarile mõnigi küsimus, millele viimane peab vastama. Foto: Elmo Riig / Sakala

Seeder kutsus suuresti Padari-aegseid otsuseid uurinud töörühma kokku mullu septembris, aga selle raport valmis 7. märtsil ehk päeval, mil Postimees kirjutas senise koalitsiooni hukust. Töörühma esimeheks oli ministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai, peale põllumajandusministeeriumi ametnike kuulusid sinna Tartu maavalitsuse, haridus- ja teadusministeeriumi ning maa-ameti töötajad. Ei juhtu iga päev, et minister teeb ettepaneku muuta oma eelkäija 15 aasta tagune otsus, aga seda Seeder tegi.

Komisjon uuris, kuidas sattus kunagine Tartu riigimajand põllumajandusministrite toel  endiste sovhoosijuhtide kätte. Kõigepealt moodustati riigimajand, siis sai sellest riigiaktsiaselts, seejärel jäeti aktsiaseltsi kasutuses olnud maa otsitud põhjustel tagastamata või veendi õigusjärglasi nõustuma kompensatsiooniga. Siis renditi maa võileivahinnaga riigiaktsiaseltsile ja kohe seejärel erastati Tartu Agro seadust rikkudes ja kiirkorras aktsiaseltsi juhtidega seotud firmale.

Maade riigile jätmise otsa tegi lahti toonane põllumajandusminister ja endine sovhoosidirektor Andres Varik, kes jättis oma käskkirjaga vaid paar päeva enne Koonderakonna valitsuse ametist lahkumist riig­i omandisse 90 hektarit maad. 1999. aasta käskkirja andmeil oli maid vaja põllumajandusülikooli õppebaasi säilitamiseks.

Toimetas töörühm

Varikule järgnenud (Mart Laari teise valitsuse) põllumajandusminister Ivari Padar viis aga eelkäija algatuse lõpuni. Väärib lisamist, et Tartu Agro riigiaktsiaseltsi aegne ja praegune juht Aavo Mölder on tavatsenud seletada, kuidas Laari valitsus lasi põllumajanduse põhja. Mölder sai Tartu Agro riigilt soodsalt kätte Laari valitsuse ajal, ent võtmetegelaseks oli siiski valitsusse kuulunud toonane mõõdukas ja praegune sotsiaaldemokraat Ivari Padar.

Niisiis otsustas Padar jätta riigi omandisse veel 3000 hektarit maad, millest suure osa tagasinõudmisest olid õigusjärgsed omanikud loobunud Tähtvere valla ametnike pealekäimisel. Seejärel surus Padar läbi maade naeruväärse hinnaga rentimise riigifirmale ja lõpuks neid maid kasutanud Tartu Agro sooduserastamise seaduse rikkumise hinnaga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles