Eestis varjupaika saanud blogija on valmis end Kohvri vastu vahetama

Eston Kohver Pihkva kohtus.

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Venemaal ekstremismis süüdistatud Karjalast pärit blogija Maksim Jefimov, kes on saanud Eestis poliitilist varjupaika, on valmis vahetama end Venemaal 15 aastaks süüdi mõistetud Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohvri vastu.

«Minu hinnangul tuleb süütu inimene Eston Kohver viivitamatult vabastada ja Eestisse saata. Kui seda ei tehta, siis pakun vahetust... olen valmis naasma Venemaale ja astuma kohtu ette seoses süüdistustega kuriteos, mida ma ei ole sooritanud, see tähendab ekstremismiga,» kirjutas Jefimov neljapäeval oma blogis LiveJournalis.

Blogija sõnul on Kohvri viivitamatu vabastamine ainus tingimus tema naasmiseks Venemaale.

Jefimovi suhtes algatati kriminaalasi 7. märtsil 2012 seoses artikliga «Karjala on väsinud pappidest», mis väidetavalt õhutab usuviha. 2012. aasta augustis Eestisse põgenenud blogipidaja sai Eesti võimudelt kolmeks aastaks poliitilise varjupaiga sama aasta oktoobris.

Vene õigeusukirikut puudutavate publikatsioonide eest kriminaaluurimise alla sattunud Jefimov palus 2012. aasta 6. augustil Eestist poliitilist varjupaika. «Eesti liitus 1997. aastal 1951. aastast pärineva Genfi konventsiooniga põgenike staatusest ning selle 1967. aasta New Yorgi protokolliga. Ma sain varjupaika taotleva inimese isikutunnistuse,» tsiteeris ühendus Agora 2012. aasta augustis Jefimovi teadet.

Vene võimud alustasid Karjalast pärit Jefimovi suhtes kriminaalmenetlust 2012. aasta 7. märtsil, esitades talle kahtlustuse vihavaenu või vaenu õhutamises, samuti rühma isikute väärikuse alandamises religiooni suhtumise tunnuste alusel. Võimud alustasid Jefimovi suhtes kriminaalmenetlust pärast seda, kui ta süüdistas oma blogisissekandes Vene õigeusukirikut korruptsioonis ning lähedastes suhetes eriteenistuste ja valitsusega.

Tagasi üles