Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Õigusteadlane: Leedo väidetav altkäemaksukaasus on sõna sõna vastu olukord

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tartu ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar.
Tartu ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar. Foto: Toomas Huik

Õigusteadlase Jüri Saare hinnangul on põhjendatud kaitsepolitsei ja prokuratuuri otsus jätta Vjatšeslav Leedo altkäemaksusüüdistuste alusel uus kriminaalmenetlus alustamata, sest väidetavast sündmusest on aasta möödas ja praegu on tekkinud sõna sõna vastu olukord.

Vabaerakonda kuuluv Jüri Saar ütles esmaspäeval BNSile, et menetluse alustamata jätmine on põhjendatud, sest teade juhtunu kohta esitati aasta hiljem.

«Oleks Leedo kohe avalduse teinud või rääkima läinud, oleks olnud hoopis teine asi. Praegu on tegelikult sõna sõna vastu olukord ja mida sa siin aasta hiljem ikka uurid,» selgitas Saar. «Kui Leedo tundis, et tema kui õiguskuuleka inimese õiglustunne on solvatud, siis oleks ta pidanud sellest kohe teada andma kompetentsetele ametkondadele.»

Kui Leedo oleks väidetavast altkäemaksu küsimisest kohe politseile teada andnud või sellest meedias rääkinud, siis Saare sõnul oleks saadud alustada mingeid toiminguid, näiteks jälgimist, mille käigus oleks võimalik olnud mingite järgmiste juhtumite kohta teavet saada.

«Praegu oleks menetluse alustamiseks tarvis asitõendeid, mida saaks kasutada aasta väidetavast sündmusest hiljem. Mäletate, kui oli USA presidendi Bill Clintoni ja tema assistendi Monica Lewinsky lugu, siis Lewinskil oli alles üks kleidike ja seda sai asitõendina kasutada. Kui tal poleks see kleidike alles olnud, oleks olnud sama olukord, et üks pool räägib üht ja teine pool teist juttu,» selgitas Saar.

Riigiprokuratuuri avalike suhete juht Kadri Tammai ütles laupäeval BNSile, et õiguskaitseasutuste poole ei ole ükski osapool alates väidetavast kuriteost pöördunud ja seega ei ole prokuratuuri ja kaitsepolitseiametini jõudnud ka võimalikule kuriteole viitavat täiendavat teavet.

«Samas eeldame, et iga seadusekuulekas inimene annab võimalikust kuriteost koheselt teada ka õiguskaitseasutustele. Praegu on tegemist sõna sõna vastu olukorraga ning ajakirjanduses käib jutt rohkem kui aasta tagasi toimunud väidetavast vestlusest, mis ei anna alust kriminaalmenetluse alustamiseks,» selgitas Tammai.

Kriminaalmenetluses usaldusväärsete ja kohtukõlbulike tõendite kogumine võib riigiprokuratuuri hinnangul olla tagantjärele võimatu. Samas kinnitavad prokuratuur ja kaitsepolitseiamet, et kui käimasoleva menetluse raames tuvastatakse täiendavale kuriteole viitavad asjaolud, siis alustatakse uus kriminaalmenetlus või kontrollitakse infot olemasolevas menetluses.

Tagasi üles