Ukraina tahab Eesti tolliametnike avastatud viikingiaegset mõõka endale

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Luhamaa tolliametnikud leidsid veokist 1000-aastase mõõga
Luhamaa tolliametnikud leidsid veokist 1000-aastase mõõga Foto: err.ee

Ukraina suursaadik pöördus Eesti ametivõimude poole palvega mitte tagastada tolliametnike avastatud viikingiaegset mõõka Venemaale, kuna Ukraina andmetel leiti mõõk mitte Venemaalt, vaid Ukraina Volõõnia oblastist, edastas uudisteagentuur Interfax.

Ukraina suursaadik Eestis Viktor Krõžanivski esitas Eesti välisministeeriumile palve mitte anda Eesti ametivõimude poolt konfiskeeritud viikingiaegset mõõka Venemaale. Kiievi andmetel ei ole mõõk pärit mitte Venemaalt, nagu algselt arvati, vaid mõõk leiti Ukrainast Volõõnia oblastist.

Krõžanivski sõnul viidi mõõk ebaseaduslikult Ukrainast Venemaale. Suursaadiku sõnul on Eesti tollitöötajate avastatud mõõk täiesti identne mõõgaga, mis leiti Ukrainas Võlõõnia oblastis ning mis seejärel kaduma läks.

Muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert ütles BNSile, et amet on kursis Ukraina suursaadiku palvega ning amet ootab Ukrainalt täiendavaid materjale. Samas märkis Kangert, et fotode põhjal tundub Eesti tolliametnike poolt avastatud mõõk olevat sama, mis leiti Volõõniast.

«Kui selgub, et mõõk oli algselt leitud Ukrainast, anname selle tagasi riigile, kus see esimesena välja tuli,» sõnas Kangert.

Arheoloog Ain Mäesalu ütles BNS-ile, et viikingimõõku on leitud nii Venemaalt, Valgevenest kui ka Ukrainast. Mäesalu sõnas, et terveid mõõku pandi matustel hauapanustena kaasa. Ta avaldas kahtlust, et mõõga leidsid hauarüüstajad.

Tolliametnikud konfiskeerisid Luhamaa tollipunktis Venemaalt Eestisse saabunud veokist roostes mõõga, millele tehtud ekspertiisist selgus, et tegu on viikingiaegse leiuga. Mõõk on valmistatud 10. või 11. sajandil.

Mõõk leiti Venemaa numbrimärkidega autost, masina roolis oli Valgevene kodakondsusega autojuht. Mingeid dokumente või eriluba taolise eseme Venemaalt väljaviimiseks tal esitada polnud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles