Viis fraktsiooni algatasid eelnõu, et Toobal ei saaks ERJK liikmeks (3)

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Priit Toobal
Priit Toobal Foto: Sander Ilvest

Viis parlamendifraktsiooni algatasid täna erakonnaseadust muutva eelnõu, mis takistaks Keskerakonna peasekretäril, kriminaalkorras karistatud Priit Toobalil kuuluda erakondade rahastamise järelevalve komisjoni.

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu, Vabaerakonna ja Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon soovivad eelnõuga keelata komisjoni kuulumise inimestel, keda on tahtlikult toimepandud kuriteo eest karistatud või kellelt on jõustunud kohtuotsusega ära võetud teataval ametikohal töötamise või tegevusalal tegutsemise õigus.

Eelnõu riigikogule üle andnud sotsiaaldemokraat Kalvi Kõva põhjendas algatust sooviga tagada komisjoni pädevus ja usaldusväärsus. Tema sõnul oli Toobali nimetamine komisjoni liikmeks niivõrd häbiväärne samm, et sellele ei saanud reageerimata jätta. «Kui erakondade rahaasju saadetakse kontrollima inimene, kes on peasekretärina osalenud hämarates ja ebaseaduslikes rahastamisskeemides, läheb see otseselt vastuollu avalikkuse õiglustundega,» ütles ta.

Kõva sõnul on eelnõu eesmärgiks Toobal komisjoni tööst eemaldada ning välistada ka tulevikus olukorrad, kus mõni erakond asub komisjoni seaduserikkujatega mehitama.

Keskerakond teatas eelmisel nädalal, et esitas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni uue koosseisu liikmeks Toobali ja asendusliikmeks seni komisjonis erakonda esindanud Tõnis Möldri. Liikme ja asendusliikme nimetamise otsustas erakonna juhatus märtsi algul.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni praeguse koosseisu volitused lõpevad 27. aprillil. Uus koosseis, kuhu peavad liikme nimetama kõik parlamendierakonnad, õiguskantsler, riigikontrolör ja vabariigi valimiskomisjon, asub ametisse viieks aastaks.

Reformierakonda jääb komisjonis esindama Madis Timpson, Isamaa ja Res Publica Liitu Helen Hääl, Vabaerakonda Märt Meesak ja Konservatiivset Rahvaerakonda Paul Puustusmaa. Õiguskantsler on nimetanud komisjoni liikmeks taas Kaarel Tarandi ning vabariigi valimiskomisjon Vello Pettai.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja riigikontrolör ei ole oma liiget komisjoni uude koosseisu veel esitanud. Praegu kuuluvad nende nimetatuna komisjoni Ardo Ojasalu ja Ines Metsalu.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles