Galerii: Eesti andis piiril konfiskeeritud viikingiaegse mõõga tagasi Ukrainale

Luhamaa tollipunktis konfiskeeritud viikingiagne mõõk anti täna pidulikult üle selle õigele omanikule, Ukraina riigile.

Täna keskpäeval toimunud tseremoonial andis kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa Ukraina kultuuriministeeriumi muuseumide ja kultuuriväärtuste valitsuse juhataja Vassili Rožkole üle viikingiaegse mõõga, mis oli Ukrainast ebaseaduslikult välja viidud ja mille Eesti tollitöötajad piirikontrolli käigus avastasid ja konfiskeerisid.

Eesti tolliametnikud konfiskeerisid märtsis Luhamaa tollipunktis Venemaalt Eestisse saabunud veokist roostes mõõga, millele tehtud ekspertiisist selgus, et tegu on viikingiaegse leiuga, mis valmistati 10. või 11. sajandil. 

Mõõk leiti Venemaa numbrimärkidega autost, masina roolis oli Valgevene kodakondsusega autojuht. Mingeid dokumente või eriluba taolise eseme Venemaalt väljaviimiseks tal esitada polnud.

Kuna algselt arvati, et relv on pärit Venemaalt, käiski asjaajamine selle nimel, et mõõk sinna ka tagasi jõuaks. Ka Venemaa Föderatsioon avaldas valmisolekut see vastu võtta. 

Ukraina suursaadik Eestis Viktor Krõžanivski esitas seepeale Eesti välisministeeriumile palve mitte anda Eesti ametivõimude poolt konfiskeeritud viikingiaegset mõõka Venemaale. Kiievi andmetel ei olnud mõõk pärit mitte Venemaalt, nagu algselt arvati, vaid mõõk leiti Ukrainast Volõõnia oblastist. Sama tuvastas ka märtsi teises pooles lõpule jõudnud ekspertiis.

Tagasi üles