Sisuturundus

Juunikuu aiatööde meelespea

FOTO: Bauhof/Aiaparadiis

Maikuus hoolikalt tehtud aiatööd lubavad aiaomanikel juunis pisut vabamalt hingata ja tähelepanu pöörata rohkem väetamisele, täide hävitamisele, okste lõikamisele ja õitemere nautimisele.

Nagu lubatud, on maikuu olnud imeliselt soe ja kõik plaanipärased aiatööd alates kobestamistöödest ning muru iluravist kuni avamaale istutamise ning õuemööbli korrastamiseni peaksid nüüdseks tehtud olema. Jaanikuu pakub aednikule mõningast puhkust lihtsamate töödega ja võimalust nautida lehekuus tehtud raske töö tulemit oma aias. Vaatame üle, millised on need tööd, millega juunis tegeleda.

Väeta, niida ja kärbi

Paljud taimed ja põõsad on juuniks oma õied puult lendlema saatnud ning nüüd on hea aeg harvendada või kärpida selliste ilupõõsaste oksi. Mais õide puhkenud sirelid, samuti enelad ja forsüütiad on harvendustöödeks valmis.

Kui aga aeda on lisa tulnud puude, põõsaste ja püsikute näol, siis on väga oluline jälgida, et kevadel istutatud taimed saaksid regulaarselt ja piisavalt kastetud. Kui ilmataat ei aita, siis peaks kastmisesse suhtuma erilise hoolega. Soovitatavalt ikka üks kord ja korralikult, mitte mitu korda sirtsutades. Ideaalis peaks muld saama 20 cm sügavuselt märjaks, mis eeldab umbes 20 l vett ühe ruutmeetri kohta. Kastmisvesi peaks olema soe, külma vee puhul tuleks kasutada aga pihustamise meetodit. Ajaliselt meeldib taimedele kastmiseks varahommik või hilisõhtu.

Uusi põõsaid ja puid istutades tasub kindlasti üle vaadata ka aia põliste asukate olukord hinnates talvekahjustusi ning lõigates välja kuivanud oksad. Kui märkad lehetäisid ringi liikumas, siis tuleb tegutseda ning nad lehtedelt hävitada. Eriliseks maiuspalaks on neile just roosid ja noored puud ning

Lopsaka õitsemise tagab regulaarne väetamine

FOTO: Bauhof/Aiaparadiis

Juuni on hea aeg aknalaual või kasvuhoones kasvatatud suvelillede ja teiste külmaõrnade taimede välja istutamiseks. Kuid ilmateade peaks ikka veel olema ühe aedniku heaks sõbraks, et külmematel öödel saaks taimedele katteloori peale panna.

Et lilled ja püsikud kasvataksid lopsakaid õisi, mis püsiksid kaua, tuleks neid ka väetada. Kui lilled lõpuks õide puhkevad, siis võiks need kuupäevad ka kalendrisse jäädvustada.

Ja viimaseks on muru hooldamine. Mais hoolega parandatud või külvatud muru peaks nüüdseks olema rammu kogunud ning kui võimalik tuleks seda nüüd madalalt niita. Muru niitmiskõrgus peaks jääma kuni ühe kolmandikuni selle üldisest kõrgusest ning soovitatav muru kõrgus võiks olla maksimaalselt 6 cm.  Kui tundub, et peaks veel niitma, siis luba rohelisel muruplatsil paar päeva kosuda ja niida uuesti.

Harivaid nõuandeid igale aiasõbrale leiad Aiaparadiisi blogist!

 

Artiklis kasutatud tooted:

1) Kastmistarvikud

2) Katteloor

3) Väetis

4) Aiatehnika muru hooldamiseks

Tagasi üles