Skandaali sattunud merevägi sai uue ülema (1)

Helen Mihelson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti mereväe miinijahtija Sakala.
Eesti mereväe miinijahtija Sakala. Foto: Ardi Hallismaa

Kaitseminister Margus Tsahkna nimetas täna mereväe ülemaks kaptenleitnant Jüri Saska, kellele andis juba ka esimese ülesande – tuua merevägi välja usalduskriisist, mille põhjustas ühe laeva meeskonna tegevus. 

«Võttes arvesse kaitseväe juhataja ettepanekut ja olles kaptenleitnant Jüri Saskaga põhjalikult vestelnud mereväe tulevikust, otsustasin ta nimetada mereväe ülemaks alates 1. veebruarist,» ütles Tsahkna pressiteate vahendusel.

«Merevägi on kaitseväe orgaaniline osa ja seepärast tahab mereriik Eesti olla oma mereväe üle uhke, mitte tunda piinlikkust. Vigadest tuleb õppida ja korraldada teenistus nii, et vead enam kunagi ei korduks,» lisas minister.

Tsahkna sõnul peab merevägi keskenduma realistlike sõjaliste võimete loomisele, olema innovaatiline, koostööaldis ja kasutama nutikaid lahendusi. Ta rõhutas ka, et merevägi peab ellu viima riigikaitse arengukavas plaanitu.

Kaptenleitnant Jüri Saska sõnul tajub ta suurt vastutust mereväe ülema teenistuskohale nimetamisel. «Näen suure väljakutsena mereväe sisemist korrastamist, hea töökeskkonna tagamist ja maine loomist,» ütles kaptenleitnant Saska.

«Tähtis on, et mereväelased tunneksid uhkust enda, kaastöötajate ja organisatsiooni üle. Selle saavutamiseks on vaja kaht eeldust: head sisemist õhkkonda ja välist toetust,» lisas ta.

Jõgevamaalt pärit Jüri Saska asus 1993. aastat ajateenistusse peastaabi autokompaniis. Pärast ajateenitust lõpetas ta Rootsi mereväeakadeemia ja asus teenima mereväe laeval Sulev. Kaptenleitnant Jüri Saska on teeninud peaaegu kõigil mereväe laevadel ja staapides ning ka Eest, Läti ja Leedu ühise miinitõrjegrupi Baltroni staabi operatiiv-ohvitserina.

Kaptenleitnant Saska oli Eesti mereväe lipulaeva Admiral Pitka komandör 10 kuu jooksul, kui Admiral Pitka oli NATO 1. alalise miinitõrjegrupi staabilaev. Kaptenleitnant Saska on teeninud mereväebaasi ülema, mereväe staabi ülema ja mereväe laevastiku ülema ametikohtadel.

Ta on lõpetanud Belgias miinisõjakooli, Tallinna Tehnikakõrgkooli, Ameerika Ühendriikide mereväe staabikolledži ja Ameerika Ühendriikide Mereväe juhtimiskolledži. Tal on rahvusvaheliste suhete magistrikraad Salve Regina Ülikoolist Ameerika Ühendriikides.

Mereväel on Lindormen-klassi staabi ja toetuslaev Wambola ning kolm Sandown-klassi miinijahtijat: Admiral Cowan, Sakala ja Ugandi. Eelmine mereväe ülem mereväekapten Sten Sepper astus tagasi pärast seda, kui maksu-ja tolliamet avastas miini jahtijalt Sakala suures koguses maksumärgistuseta alkoholi ning tubakatooteid.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles