T, 6.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Salme muinaslaev joonistatakse arvutisse

Urmas Kiil
, Oma Saar
Salme muinaslaev joonistatakse arvutisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Muinaslaeva jäljend Salme asula piiril
Muinaslaeva jäljend Salme asula piiril Foto: Liis Treimann

Tallinna Ülikooli ajalooinstituudis jõuti kokkuleppele andmete osas, mis võetakse aluseks Salmelt leitud muinaslaeva mudeli rekonstrueerimisel.


Salmepaat.blogspot.com võib lugeda, et meresõiduki rekonstrueerimisel võetakse aluseks järgmised andmed: laeva pikkus –, suurim laius – , parda kõrgus –, süvis koos kiiluga –, kaarte arv – 8.Suure tõenäosusega oli kõnealune laev kuue aerupaariga ja mastita sõudelaev. Laeva põhiosad olid valmistatud okaspuust, ilmselt männist. Veel võib väita, et laeva kiil oli pakk-kiilu tüüpi, ja on võimalik, et täävid olid õõnestäävi tüüpi. Salme muinaslaeva võib pidada Läänemere idaranniku laevaehitustraditsiooni näiteks.Saaremaa muuseumi eks­po­sit­siooniosakonna juhataja Külli Rikas märkis, et esmaspäeval jõuti ka kokkuleppele, et just termini «laev», mitte aga «paat» kasutamine oleks Salmelt leitud veesõiduki suhtes korrektne.Veel näidati seminaril Salme laeva esimest virtuaalset mudelit, mis oli tehtud spetsiaalse arvutiprogrammi abil. Eesti meremuuseumi teaduri Vello Mässi sõnul on praegu seda presenteerida veel vara, sest esialgne mudel on «toores».Laeva oletatava vanuse kohta ütles Rikas, et kuna praeguse seisuga pole kõik analüüside andmed veel saabunud, dateerivad teadlased Salme leiu ajavahemikku 700–900 aastat.


Suure tõenäosusega pärineb Salme laev perioodist, mis eelnes viikingite ajastule. Tõestuseks on fakt, et sel puudus mast.

Märksõnad
Tagasi üles