Toomas Hendrik Ilves: iseseisvuse taastamine oli rahva tahe ja töö

Toomas Hendrik Ilves.

FOTO: Eero Vabamägi/Postimees

Eesti Vabariigi eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves kirjutas oma sotsiaalmeediakontol, et Eesti iseseisvuse taastamine ei olnud väikese grupi inimeste või mõne üksiku poliitiku teene, vaid rahva tahe ja töö, mis ei tohi vaibuda.

Neid oli rohkem kui miljon, kes soovisid oma vaba riiki ega kartnud koguneda Hirveparki või Lauluväljakule või Pilistverre või Balti ketti või Vabaduse väljakule 1991. aasta augustiputši ajal või Tallinna teletorni juurde, kui Pihkva dessantdiviisi soomukid seda piirasid, meenutas Ilves ning tsiteeris ühe kirjandusliku tegelase sõnu tollest augustist: «See oli nii suur võit, et keegi ei saa sellest arugi. Kõige suuremad võidud saadakse ilma sõjata, seepärast ei paista nad silma.»

Ilves lisas, et sama märkamatult võib vabaduse ka käest ära anda. «Kui vabaduse olulisust enam ei märgata, kui selle tähtsus näib kahanevat, kui selle väärtust pisendatakse, kui näeme maad võtmas suhtumist, et ehk see ei olegi nii tähtis… siis oleme selle kaotusest vaid põlvkonna kaugusel. Kui vaikime, nähes teisi vabadust kaotamas, oleme unustanud, mida tähendas, kui meie vabaduse kaotamise puhul vaikiti mujal.»

«Eesti sai 27 aastat tagasi uuesti vabaks, sest Eesti inimesed oskasid vabadust tahta. Hoidsime seda tahet alles, sest teadsime, mida tuleb teha; teadsime ja valmistusime vabaduseks juba enne oma riigi tagasi võtmist. Ka see oli osa meie tahtest. On palju maid ja rahvaid, kus seda oskust napib, ükskõik millisel põhjusel. Ja on rahvaid ja maid, kus vabadus on hääbumas, kus piiratakse vaba ajakirjandust ja kohtuvõimu sõltumatust, sulgetakse ideoloogilistel põhjustel ülikoole. Kus kriitilisi hääli vangistatakse või isegi tapetakse.»

«Neis riikides toimuv on näidanud, et usaldamatuse õhutamine poliitikute, ajakirjanduse, kohtusüsteemi vastu viib usaldusele tugineva kodanikuühiskonna hääbumiseni, sallimatuse kasvuni ja vabaduse kahanemiseni. Vabadus antakse käest märkamatult, samm sammu haaval. Vabadus ei ole olek, vaid tahe ja tegevus. Osakem meie mitte minetada seda oskust vabadust tahta, vaid osakem seda ikka hoida ja kasvatada,» sõnas Ilves ning tsiteeris Kristiina Ehini luuletust:

«Vabadus on haruldane kala

mida võrguga ei võta

noodaga ei nopi


Ja kui saadki ta

õnnekombel õnge otsa

pole ta enam see

haruldane vabadus

siis on ta kinnipüütu

siis on ta vang
 

Kuidas meil on korda läinud

oma vabadus kätte saada?


Võib-olla ainult nii

et me pole olnud püüdjad

ega varitsejad

vaid kõik

miljonikesi koos

ise haruldast

vabaduseliiki

priid pelglikud

süvavee-elukad

pärit pimedatest puhastest

põhjaveekihtidest»

«Head iseseisvuse taastamise päeva. Head vabaks saamist. Elagu Eesti» soovis president Ilves.

Tagasi üles