«Pealtnägija»: Pettai rääkis Savisaare-aegsetest rahaskeemidest, Kruudast ja Sõõrumaast

Oliver Kruuda (vasakul) ja Paavo Pettai Harju maakohtus, esiplaanil Pettai advokaat Raiko Lipstok.

FOTO: Liis Treimann

2009. aastal olid väikese vaheajaga kolmed valimised ja reklaamiärimees Paavo Pettai väitel sai Edgar Savisaar nõusse suurärimees Urmas Sõõrumaa, et ta annab erakonnale laenu läbi Pettai, vahendas «Pealtnägija».

«Edgar (Edgar Savisaar - toim.) ütles mulle, et ta räägib läbi ja ütles, et saa kokku Urmasega (Urmas Sõõrumaaga - toim.) ja Urmas helistaski mulle ükspäev siis ja siis saime kokku seal tema kontoris ja ütles, et ta on põhimõtteliselt nõus, aga et /.../ ta ei tahaks nagu ettevõttele anda, et see on liiga nagu läbinähtav ja ta ei tahaks isiklikult sellega nii palju seotud olla, et teeme selle ringi kuidagi pikemaks,» rääkis Pettai.

Paari päeva pärast läks Pettai kohtuma Sõõrumaaga, kes soovinud asja Pettai sõnul keeruliseks ajada: «Teeme niimoodi, et sa võta nagu Oliverilt (Oliver Kruuda - toim.) nagu, Oliveri ettevõttelt siis eraisikuna seda laenu, et siis ei saa nagu keegi midagi öelda.» 

Kokku liikus Kruuda firmalt laenuna Pettaile vanas rahas 9 miljonit krooni ehk üle 575 000 euro ning Keskerakond jõudis poole sellest Pettai väitel ka tagastada, kuni rahakraanid kuivasid -  toonane erakonna peasekretär Priit Toobal öelnud Pettaile, et nad ei saa enam igakuiseid arveid maksta ning Pettai pärimise peale, mis edasi saab, olevat Toobal vastanud, et Savisaar selles probleemi ei näe.

Reklaamiärimees Pettai tunnistab, et tegutses ebakorrektselt, kuid ütleb: «Minu motiiv oli tegelikult äriline puhtalt, ma tahtsin saada oma raha kätte, sest Keskerakond oli mulle pidevalt võlgu ja ma nägin selles head võimalust, et ma saan selle raha kätte.» Pettai jutt paneb aga imestama Keskerakonna praegust peasekretäri Mihhail Korbi: «Tegu on väljapressimisega,» ütleb ta, viidates Pettai majanduslikele raskustele.

Kruuda väidab kohtule esitatud seisukohtades, et tegu oli ehtsa laenu, mitte partei varjatud rahastamisega ning Sõõrumaa sõnul on «naeruväärne kujutleda Oliver Kruudat Urmas Sõõrumaa tankistina.»

Tagasi üles