Kauni naeratuse saladus

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Philips

Kolmapäeval, 20. märtsil tähistatakse maailmas suutervisepäeva, mille eesmärgiks on pöörata tähelepanu haigustele, mis on seotud suuhügieeniga, ning kutsuda inimesi üles oma hammaste eest rohkem hoolt kandma. Igapäevaste toimetustega rakkes olles võib tihtipeale ununeda, kui oluline roll on tervetel hammastel ja kaunil naeratusel meie tervisele laiemalt. Hambaarst Liina Viksi toob välja viis nõuannet, millele oma hammaste eest hoolitsemisel tähelepanu pöörata.

Pese hambaid kaks korda päevas

Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Hommikul oleks ideaalne hambaid pesta 30 minutit pärast hommikusööki, kui suurem happerünnak on läbi. Võib pesta ka enne hommikusöögi söömist. Pärast õhtust hambapesu ära söö midagi, juua võib ainult vett. Eelista fluoriidi sisaldavat hambapastat, millel on oluline hamba emaili tugevdav toime. Et fluoriidi mõju hammastele oleks võimalikult pikk, tasub õhtuse hambapesu ajal suud mitte väga põhjalikult loputada. Pööra tähelepanu ka hambavahedele ning kasuta igapäevaselt hambaniiti, hambavaheharjakesi või spetsiaalseid hambavahede puhastamiseks mõeldud seadmeid nagu näiteks AirFloss.

Hambapesu olgu vähemalt kaks minutit pikk

Vaatamata sellele, et enamik inimestest on teadlikud, et hambaid tuleb pesta minimaalselt kaks minutit, ei pühendata sellele ikka piisavalt aega. Kahe minuti reegel on oluline, kuna just selle aja vältel on võimalik hambaemaililt eemaldada sinna kogunenud katt. Kui vaja, võta hambapesu ajal spetsiaalselt aega või soeta endale elektriline hambahari, mis aega mõõdab. Philips Sonicare hambaharjad on taimeriga – kahe minuti möödumisel lülitab hambahari end automaatselt välja.

Foto: Philips

Hammaste pesemisel kasuta õiget tehnikat

Lisaks hambaharjale on hambapesu juures oluline ka õige harjamistehnika. Erilist tähelepanu pööra hammaste sisekülgedele, kuhu tekib kõige rohkem hambakattu. Hoia hambaharja igeme serva suhtes 45-kraadise nurga all. Liiga tugeva harjamise vältimiseks on üks kasulik nipp –  hoia harja käes nagu pliiatsit! Kuigi õige hambapesu tehnika pole midagi, millega nii laps kui täiskasvanu hakkama ei saaks, võiksid siiski kõik selle tähelepanelikult üle vaadata. Philips Sonicare Diamond Clean Smart hambaharjal on selleks reaalajas tagasisidet andev rakendus – sulle antakse teada, kui harjad hambaid liiga tugevalt või milline piirkond suus on jäänud harjamata.

Vaheta hambaharja otsikut iga kolme kuu tagant

Hambaid pestes hambaharja harjased kuluvad ning seetõttu on oluline neid regulaarselt vahetada. Kui hambaharja harjased on liigselt kulunud, ei jõua need hambapinnani ning seda raskem on lahti saada hambaemailile kogunenud kollakas-pruunikat värvi hambakatust. Hambaharja võiks uuendada ka siis, kui selle harjased hakkavad laiali vajuma. Philips Sonicare’i nutikas harjapea tuvastus annab kasutajale automaatselt teada, et on aeg harjapead vahetada!

Piira suhkru tarbimist, väldi pidevat näksimist ja joo janu korral vett

Piira üleliia palju suhkrut sisaldavate toiduainete ja jookide tarbimist. Hammaste tervisele on eriti ohtlikud kõiksugu kleepuvad toiduained ja need, mida hoitakse kaua suus – küpsised, iiriskommid, lutsukommid, pulgakommid. Mida kauem maius hammastega kokku puutub, seda suurem on kaariese tekkimise risk. Ka pidev näksimine soodustab hambaaukude teket. Söögikordade vahe peaks olema vähemalt 3 tundi, et hambapind jõuaks happerünnakust taastuda. Janu korral joo alati vett, teisi jooke naudi toidukorra ajal.

Võrdle Philipsi erinevaid elektrilisi hambaharjasid SIIN!

Copy
Tagasi üles