E, 2.10.2023

ESTO 2019 avamine Helsingi südames: jumalateenistus, rahvapidu ja käsitöölaat

ESTO 2019
Facebook
Comments
Foto: pixabay.com

Esmakordselt ESTO-de ajaloos algab XII üleilmne eesti kultuurifestival Soomest ja Helsingis korraldavad avasündmusi soome-eestlased. 28. juunil Toomkirikus toimuvale jumalateenistusele järgneb Senati väljakul suur rahvalik kontsert «Aegade sild» ning toimub käsitöölaat. ESTO 2019 avapidu peetakse valgel laeval teel Tallinnasse.

ESTO traditsiooniline avajumalateenistus toimub seekord Helsingi toomkirikus. Teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma (Ameerika, Kanada, Austraalia diasporaa), Lääne piirkonna piiskop Tiit Salumäe (Venemaa ja Euroopa diasporaa) ja Tartu piiskop Joel Luhamets.

ESTO 2019 vaimuliku avatseremoonia korraldaja, Helsingis eestikeelse kogudusetöö eestvedaja on Alppila kiriku kantor Dagmar Õunap.

«Helsingi toomkirik on küll Soomes oluline maamärk ja turistidele meelepärane vaatamisväärsus, ent otseselt seotud ka eestlastega. 1914. aastal Helsingis tegevust alustanud Eesti kogudus pidas algusaastail oma jumalateenistusi just selle uhke kiriku kabelis,» selgitas Õunap asukoha valikut.

Teenistusele järgneb suur rahvapidu otse kiriku kõrval Senati väljakul. ESTO 2019 avakontserdil «Aegade sild» kõlavad laulupidudelt armsaks saanud laulud ja tantsitakse rahvatantse.

Kõnedega esinevad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Helsingi abilinnapea Nasima Razmyar.

ESTO 2019 peakomitee esinaise Sirle Söödi sõnul Soome ainuõige alguspunkt. «Praegu on just Soomes eestlastel suurim kogukond, sest alaliselt elab riigis enam kui 60 000 eestlast. Seega tähendavad eestlust hoidvad kultuuripäevad jätkuvalt oma identiteedi teadvustamist ning pidevat arengut ja liikumist tuleviku suunas, rõhutades eestlust kui tervikut. Enam ei ole kodu- ja ulgueestlasi, oleme kõik eestlased, globaalsed eestlased,» rõhutas Sööt.

Kontserdi «Aegade sild» peakorraldaja Maris Vaheri sõnul saabub esinema paarsada lauljat ja tantsijad. «Kaugemalt tulijad on Austraaliast ja Põhja-Ameerika mandrilt. Oodata on esinejaid ka Türgist, Venemaalt ja Euroopast,» loetles Vaher. Esinejatega saab tutvust teha SIIN.

ESTO 2019 avakontserdi kunstiline juht ja dirigent Guido Ausmaa usub, et laulud on jõukohased kõigile tulijaile. «Kavva valisime laule eesti ja ESTO laulupidudelt. Laule valides lähtusime teemadest, mis puudutavad ulgueestlasi ja ühenduvad võimsaks sõnumiks meie tuntud koorilauludes. Nii jääb läbivalt kõlama üks sõnum: maailm on meie ühine kodu,» seletas ta.

Samal moel sai kontsert «Aegade sild» ka oma nime. «Läbi aegade kodutundest ja koduigatsusest lauldes oleme nüüd jõudnud Helsingisse ESTO-le kokku ning silda mööda astume üheskoos edasi – üle Soome silla Eestisse,» kirjeldas Ausmaa.

ESTO 2019 ühendkoori ees seisavad dirigendid Guido Ausmaa, Helge Kõrvits ja Peeter Perens. Tantsurühmi koordineerib Kaie Kuut.

Kogu festivali avapäeva vältel on Senati väljakul avatud ka värvikas käsitöölaat. Koostöös Bonifatiuse gildiga saabuvad Eestist ning kaugemaltki käsitöölised ja kunstnikud, kelle loomingut laadal imetleda ja osta saab.

«Laada eesmärk on üle ilma kohale tulnud eestlastele ja Eesti sõpradele näidata, et keeruliste aegade kiuste oleme meiegi osanud säilitad oma esivanemate käsitööoskused, mis  on samal ajal ka kultuuripärandi osa ja rahvusliku identiteedi väljendaja,» märkis ESTO 2019 laadatoimkonna juht Ülle Priks.

ESTO 2019 ametlik laevafirma TALLINK toob ESTO avapeo merele. Valge laeva ehk m/s Silja Europa pardal peetakse tervituskõned, toimub pidulik õhtusöök, nauditakse üheskoos estoliste kultuuriprogrammi ja lapsed saavad vaadata filmiprogrammi.

EV100 juubeliprogrammi kuuluva festivali ESTO 2019 teema on «Meie tulevik» ning sündmuste fookuses on noored. Sümboleid, olnut ja olevat tulevikuks lõimiv programm pakub arutelusid, uusi kontakte, mõtlemisainet, äratundmisrõõmu ja meelelahutust kõigile huvilistele. Nädalane festival leiab aset järjest kahes riigis – Soomes ja Eestis ning kolmes linnas – Helsingis, Tartus ja Tallinnas. ESTO 2019 toimub 27. juunist 3. juulini.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles