Sibul: liigume jõudsate sammudega pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise suunas

Priit Sibul

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Jürgen Ligi (Reformierakond) ja Priit Sibul (Isamaa) väitlesid täna õhtul ETV «Esimeses stuudios» pensionisüsteemi tuleviku teemadel.

Sibul märkis, et lõplikku kokkulepet pensionisüsteemi osas Keskerakonna, EKRE ja Isamaa kõnelustel sündinud ei ole, kuid tema sõnul liigutakse jõudsate sammudega teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise plaani suunas. 

«Toimub lammutamine ja see on kõige küünilisem, mida see (loodav - toim) koalitsioon on tegemas,» märkis Ligi, kelle hinnangul on praegune süsteem ainuvõimalik, kuigi ka seda annab tema sõnul parandada.

Teise samba vabatahtlikuks muutmine pole Ligi hinnangul mõistlik, sest inimesed ei ole tema sõnul valmis säästma ja investeerima ning pensionifondide tootlus on kindlasti kõrgem kui inimeste «sukasääreraha». Ligi sõnul näitavad analüütikute arvutused, et kui teine pensionisammas kaotada, jääb tulevane pensionär ilma kolmandikust pensionist.

«Eesti inimest ei maksa rumalaks pidada,» vastas Sibul. «Kui tahame, et inimene mõtleks oma pensionile ja tulevikule, peame neile andma selle võimaluse,» sõnas ta. Sibula hinnangul on inimesi takistanud seni piisavalt pensioniks säästmast vaid rahapuudus. Samas ütles ta, et ei ole uuringuid, millel teise samba vabatahtlikuks muutmisel tugineda.

Ligi ütles, et maksuraha üle otsustavad poliitikud oma mandaadi alusel. «Keskmine kodanik kahjuks ei säästa. Sellepärast ongi kogu arenenud maailm läinud kohustusliku säästmise juurde. See on mõõdukas samm, aga see on midagigi. Nüüd lähete teie seda hävitama. Pension saab olema palju väiksem ja pensionärid süvavaesuses,» jätkas ta.

Ligi kordas, et kui inimesed vabatahtlikult ei säästa, siis pole ka loota, et nad hakkaksid investeerima. «Inimesed ei ole harjunud investeerima, nad näevad hulka raha, suur osa võtab selle välja ja kui võtab ka vähemus, on sellel ikka hävitavad tagajärjed.»

Finantsasutused saatsid täna ühispöördumise, milles nad hoiatavad pensioni teise samba lammutamise eest, kuid Sibula hinnangul ei maksa seda muret väga tõsiselt võtta. Muutes teise samba vabatahtlikuks, tekib Sibula sõnul inimestel endal suurem võimalus oma investeeringuid juhtida ning selleks tuleb luua erinevad võimalused. «Saan aru pankade murest, nende huvi on hoida see pakk enda käes,» lisas ta.

Tagasi üles