Küsitlus: europarlamendi valimiste eel on liider Reformierakond

Reformierakond

FOTO: Sander Ilvest

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel viis uuringufirma Norstat läbi Euroopa Parlamendi valimiste küsitluse, kus vastajale oli esitatud ka suurem osa kandidaate – küsitluse põhjal hääletaks mõne Reformierakonna kandidaadi poolt 24 protsenti ning Keskerakonna kandidaadi poolt 23 protsenti.

Uuringufirma Norstat Eesti AS alustas küsitlusega 5. aprillil, seega kasutati 4. aprilliks teada olnud või eeldatavaid kandidaatide nimekirju. Seetõttu ei olnud küsitluses märgitud kõiki Eesti 200 ja Roheliste kandidaate, samuti Vasakpartei kandidaati ning üksikkandidaate. Samas olid Elurikkuse Erakonnas teada kõik kolm kandidaati ning oma kandidaadid olid kinnitanud ka kõik suuremad erakonnad. 

Inimestelt küsiti, millise kandidaadi poolt nad annaksid oma hääle juhul, kui Euroopa parlamendi valimised toimuksid järgmisel pühapäeval? Sotside kandidaati Marina Kaljuranda toetas 11 protsenti vastanutest, järgnesid Reformierakonna kandidaat Andrus Ansip, Keskerakonna kandidaat Yana Toom, Reformierakonna esindaja Urmas Paet ja EKRE esimees Mart Helme vastavalt kümne, üheksa, viie ja nelja protsendiga. Neljaprotsendilise toetuse pälvisid ka Isamaa esindaja Riho Terras, Keskerakonna nimekirjas kandideeriv Igor Gräzin ja Eesti 200 juht Kristina Kallas.

Iga erakonna kandidaatide hääled kokku liites osutus kõige populaarsemaks Reformierakonna nimekiri 24 protsendiga. Napilt teiseks jäi Keskerakonna nimekiri 23 protsendiga. Tugeva tulemuse esialgse uuringu põhjal teeks ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond 19 protsendiga. EKRE saaks 13 protsenti häältest, Isamaa kümme, Eesti 200 viis, Rohelised neli ja Elurikkuse Erakond ühe protsendi. Antud tulemuste põhjal saaks nii Reformierakond kui ka Keskerakond kaks kohta ning EKRE ja SDE ühe koha. Kui Eesti saaks Brexiti tõttu ühe koha Euroopa Parlamenti juurde, siis saaks selliste tulemuste korral ühe koha ka Isamaa. 

Küsitluse viis läbi uuringufirma Norstat Eesti AS läbi veebikeskonnas 5.–10. aprillini ning sellele vastas tuhat 18-aastast ja vanemat Eesti vabariigi kodanikku. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles