Margus Kolga: Eesti on head šansid saada ÜRO Julgeolekunõukogusse

Margus Kolga

FOTO: Sergei Trofimov / Den za Dnjom

«Praegune seis on hea, isegi väga hea. Meie häältelugemine on näinud, et oleme oma konkurendist ees,» ütles Eesti ÜRO-kampaania juht, diplomaat Margus Kolga KUKU raadio saatele «Neeme Raud. Siin.»

Eesti konkurent on Rumeenia, kes soovib samuti Julgeolekunõukogus vabanevat ida-Euroopa riikide kohta.

Kolga, kes on kampaania raames läbi sõitnud kümneid riike ja tutvustanud Eestit kümnetele diplomaatidele nentis siiski, et nii suures organisatsioonis nagu ÜRO, kus on 193 liiget, ei saa kunagi millelegi päris kindel olla. Ajalugu on näinud, et riikide esindajate kohtumistel antakse vahel ka katteta lubadusi. «Nii see kahjuks on. Hääletamine on salajane ja keegi ei tea, mida riigi esindaja, kes laua taga istub hääletussedelile tegelikult kirjutab,» ütles Kolga.

Hääletus ÜRO peakorteris toimub 7. juunil. Julgeolekunõukogusse pääsemiseks on vaja 2/3 liikmesriikide toetust ehk 129 häält. Kui esimeses voorus võitja ei selgu, jätkuvad hääletused niikaua kuni kas Eesti või Rumeenia 2/3 häältest endale saab.

Kuid juba 7. juunil on Kolga arvates näha, millised on Eesti tegelikud šansid. Kui saame Rumeeniast enam hääli, võime saada edasistes voorudes uusi poolthääli, sest tavapäraselt soovitakse olla alati võitja poolel. Ent on olnud ka vastupidiseid juhtumeid. Seega ka siis, kui küsimus 7. juunil maailma riikide täiskogu ette tuuakse, on veel selgusetust palju.

Postimees ja KUKU saade Neeme Raud. Siin on 7. juunil ÜRO Peaassamblee saalis toimuval hääletusel kohal ja vahendavad New Yorgist otseuudiseid.

Margus Kolga intervjuud saatele Neeme Raud. Saadet saab järelkuulata siit.

Tagasi üles