Võrdle PPA ankeete: «ema» ja «isa» on tagasi (15)

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Eesti pass.
Eesti pass. Foto: Raigo Pajula

Mõned kuud tagasi avalikkuse tähelepanu pälvinud politsei- ja piirivalveameti lapse esimese dokumendi täitmise ankeedid on vanal kujul tagasi: uus valitsus, eesotsas rahvastikuminister Riina Solmaniga, tõi paberile tagasi väljad «ema» ja «isa». 

Aprilli alguses kirjutas Postimees, kuidas nüüdseks enam kui pool aastat tagasi võttis politsei kasutusele uue ankeedi, kus lapse vanemate andmete sisestamiseks on jätkuvalt kaks jaotist, kuid mõlemad kannavad nime «vanem». 

Sõnad «ema» ja «isa» asendati terminiga «vanem» ankeedi viimasel uuendamisel, lähtudes kodakondsuse seaduse sõnastusest. «Kuna kodakondsuse seadus kasutab terminit «vanem», siis kasutame sama mõistet ka selles andmete esitamist abistavas ankeedis,» sõnas PPA esindaja siis. 

Aprillis reageeris uudisele teravalt ka toona siseministri kandidaadi staatuses olnud Mart Helme (EKRE), sõnades, et eelmine siseminister on jätnud talle palju tööd. «Alates sellest, nagu eile [9. aprillil 2019 – A.P.] kuulsime, et lastel ei ole ema ja isa, vaid vanem 1 ja vanem 2, selle vastu hakkame võitlema. Ema ja isa on ühiskonna põhiväärtused. Ema, isa ja lapsed on ühiskonna kandjad. Vanem 1 ja vanem 2 ei tähenda mitte midagi,» sõnas ta.

Nüüd – nagu näha – on «ema» ja «isa» politsei- ja piirivalveameti lisaankeedis tagasi. Uurides siseministeeriumist, kas muudatuse taga on uus siseminister, tuli selgituseks, et muudatuse taga on hoopis Isamaa erakonda kuuluv rahvastikuminister Riina Solman. «Muudatuse ettepaneku tegi rahvastikuminister, kes on seisukohal, et ametlikes dokumentides peab alati võimalusel olema välja toodud see, kes on lapse ema ja kes lapse isa,» kõlas selgituseks. 

Solman on seisukohal, et ametlikes dokumentides peab alati võimalusel olema välja toodud see, kes on lapse ema ja kes lapse isa. «Ma ei tea, kuidas konkreetne muudatus – kaotada «ema» ja «isa» ankeedist üldse aset leidis, kuid see oli kahetsusväärne. Lapsel on ikka isa ja ema, mitte kaks sooneutraalset vanemat,» kommenteeris ta. 

Nimetatud lisaankeet tuleb täita lapsele esmakordse passi taotlemisel.

«Ema» ja «isa» ankeet nüüd: 

 

Eelmine «vanema» ankeet

Märksõnad

Tagasi üles