P, 3.12.2023

Masendav: suvi jätkub niru suusailma taktis

Villu Päärt
, reporter
Facebook
Comments 4
Palavus piinab, kuumus kurnab. Pikajuukseline naine jahutamas end Pariisis Trocadero purskkaevus kuulsa Eiffeli torni taustal.
Palavus piinab, kuumus kurnab. Pikajuukseline naine jahutamas end Pariisis Trocadero purskkaevus kuulsa Eiffeli torni taustal. Foto: AFP

Hea uudis: Euroopat küpsetav kuumalaine meid ei ohusta. Halb uudis: südasuvi sai otsa, järgneb varasügist meenutav jahe ja vihmane juuli.

See on lumi, ei mingit kahtlust.

«Vabalt oleks võinud suusatada,» kerib ilmauurija Jüri Kamenik oma telefoni pildigaleriis vaevutajutava uhkusenoodiga hääles fotosid, mis tehtud mõni päev tagasi Norras Tromsø lähistel. Seal polaarjoone taga ei lokka põhjamaine südasuvi, vaid võimutseb ootamatu ja täiesti reeglitevastane talv.

Kamenik käis seal uurimas, kas õpikutesse raiutud kliimareeglid peavad veel paika. Põhjust vanades õpikutarkustes kahelda jagub. Maakera kliima muutub väga kiiresti.

Lõuna-Prantsusmaal väikeses külas nimega Gallargues-le-Montueux mõõdeti 28. juuni pärastlõunal Prantsusmaa kõigi aegade kuumarekord, termomeeter näitas 45,9 kraadi Celsiuse järgi.

Rekordeid tuli lisaks Prantsusmaale Hispaaniast, Itaaliast, Saksamaalt ja Tšehhist. Euroopa ägab kuumuse käes.

«See ongi uus reaalsus,» ütleb Kamenik.

Aga meie? Laulupeonädalavahetusel on vana hea mulgi kuub ihu soojendamiseks hädatarvilik ning ilm tuletab aina meelde, et vihmakeep ongi see kõige õigem laulupeorõivas.

Kamenik, kes eeloleval sügisel kavatseb Tartu Ülikoolis kaitsta doktoritöö ekstreemsademetest Eestis, möönab, et see röögatu kuumus, mis Euroopas inimesi randadest eemale peletab, Saksamaa kiirteedel asfaldi üles sulatab ning eakate ja väikelaste elu ohustab, avaldub meil Eestis pigem sügisenäolise suve kujul, kus tuul on vinge ja vihma tilgub alatasa.

Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles