R, 9.06.2023

Hiina saatkond Postimehe lugudest: ajakirjaniku ülesanne on toetada riikide häid suhteid

Holger Roonemaa
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 26
"Trooja panda" Hiina ja Balti riikide suhetes
"Trooja panda" Hiina ja Balti riikide suhetes Foto: Raivis Vilūns

Hiina saatkond tegi Postimehes ilmunud Hiina mõjude artiklisarja peale avalduse, milles muuhulgas öeldakse, et ajakirjaniku ülesanne peaks olema Eesti ja Hiina vaheliste suhete edendamine.

Artikleid ette valmistades pöördus Postimees küsimustega ka Tallinnas resideeriva Hiina saatkonna poole. Ehkki saatkonnal oli kommentaaride andmiseks aega seitse päeva, ei teinud nad seda. Küll aga saatis esinduse poliitikalaua juht Wang Zhancheng avalduse siis, kui esimene, Hiina pehmet jõudu uurinud artikkel oli juba ilmunud.

«Hiina saatkond seisab vankumatult rahvusliku suveräänsuse ja territoriaalse puutumatuse eest. Me hindame Eesti valitsuse selget seisukohta «ühe Hiina» poliitika toetamisel. Hiina valitsus on tugevalt vastu kõigile, kes toetavad ja soodustavad ükskõik milliseid sõnu või tegusid, mis kahjustavad meie suveräänsust ja sõltumatust,» seisab avalduses.

Postimehe artikkel rääkis muu hulgas sellest, kuidas Eesti poliitikud kogevad kokkupuudete järel Tiibeti või Taiwani esindajatega agressiivset «tagasisidet» siinselt saatkonnalt.

Avalduses rõhutati ka Eesti ja Hiina suhete olulisust, vastastikust austust, võrdset kohtlemist ja head koostööd majanduse, kultuuri ja turismi valdkonnas.

«Ajakirjanikud on pühendunud ametialase eetika järgimisele ja nad peavad kinni pidama täpsuse, erapooletuse ja tõe põhimõtetest. Neilt eeldatakse, et nad [aitavad kaasa] Hiina-Eesti suhete edendamisele, selle asemel et avaldada valet ja eksitavat infot, mis väänab tõde. Me peaksime kalliks pidama Hiina ja Eesti sõbralikke suhteid ja helgeid väljavaateid,» teatab saatkond.

Ehkki saatkond süüdistas Postimehe ja projektis osalenud partnerite ajakirjanikke tõe väänamises, ei esitanud nad ühtegi argumenti selle toetuseks. Samuti ei ole saatkond siiani vastanud ühelegi küsimusele, mida Postimees esitas juba eelmise nädala teisipäeval.

Postimees koos uuriva ajakirjanduse keskusega Re:Baltica Lätis ja Leedu majanduslehega Verslo Žinios avaldas sel nädalal artiklisarja, kus uurisime Hiina mõju ja jalajälgi Balti riikides.

Facebook Twitter
Comments 26

Märksõnad

Tagasi üles