E, 20.03.2023

Kaljulaid Ukraina väljaandele: peame EKRE-le nende ebakompetentsuse andeks andma

Nele-Mai Olup
, reporter
Kaljulaid Ukraina väljaandele: peame EKRE-le nende ebakompetentsuse andeks andma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 50
President Kersti Kaljulaid.
President Kersti Kaljulaid. Foto: Tomi Saluveer / Lõuna-Eesti Postimees

President Kersti Kaljulaid kinnitas intervjuus Ukraina väljaandele, et võib kindel olla, et viisavabadus Eesti ja Ukraina vahel jääb püsima, nimetades EKREt selles küsimuses ebakompetentseks.

«Eesti siseminister ja ühe koalitsioonierakonna juht tegi ettepaneku peatada viisavabadus Ukraina kodanikele. Mis toimub? Kas me võime kindlad olla, et see idee ei realiseeru?» alustas Ukraina väljaande Yevropeiska Pravda ajakirjanik Sergei Sidorenko intervjuud, viidates uudisele eelmisest nädalast

«Esiteks, tegu on uue parteiga, kes on valitsuses esimest korda ja me peame neile nende ebakompetentsuse andeks andma,» ütles Kaljulaid. «Lõppude lõpuks on viisavaba reisimise režiim Euroopa Liidu ja Ukraina vahel, mitte Ukraina ja Eesti vahel ja minu meelest on see vastus ammendav.»

Sidorenko ei nõustunud, öeldes, et igal Euroopa Liitu kuuluval riigil on õigus algatada viisavabaduse piiramine Euroopa Liidu tasandil.

«Meie välisminister reageeris väga ruttu, öeldes, et me ei muuda viisavabadust Ukrainaga. Te võite selles kindlad olla,» vastas Kaljulaid. 

«Samal ajal peame tunnistama, et paljud ukrainlased tulevad Eestisse ajutiste töölubadega ja muidugi peame me mõtlema, kuidas me tagame õigused ja võimalused ukrainlastele, kes elavad meiega ajutiselt. Eestis on keeruline saada alalist elamisluba. Kvoodid on madalad,» jätkas Kaljulaid. «Ehk aja jooksul muutub meie majanduse struktuur ja oleme rohkem avatud ka tööjõurändele, neile, kes tulevad Eestisse pikemaks ajaks.»

President käis möödunud nädalal kahepäevasel töövisiidil Ukrainas, kus ta kohtus nii Ukraina presidendi, peaministri, Ülemraada spiikri kui välisministriga. Samuti osales president Kaljulaid Kiievis Jalta Euroopa Strateegiafoorumil, kus pidas avakõne ning osales mitmes arutelus. 

Eesti ja Ukraina riigipead on varem kahepoolselt kohtunud mai keskel president Zelenskõi ametissevannutamise järel ning juba oktoobris tuleb president Zelenskõi Eestisse ametlikule visiidile.

Märksõnad
Tagasi üles