Väljasurnud tuur nõuab kalakasvatajatelt poputamist

Teele Üprus
, Maa Elu peatoimetaja
Copy
Tuurad kaalusid Põlulasse saabudes 20 milligrammi, fotol olevate tuurade kehakaal on umbes 4-5 grammi.
Tuurad kaalusid Põlulasse saabudes 20 milligrammi, fotol olevate tuurade kehakaal on umbes 4-5 grammi. Foto: Teele Üprus

25 tegutsemisaasta jooksul on Põlula kalakasvatuskeskuses kasvatatud nii lõhet, meriforelli, harjust kui ka siiga, kuid sel suvel puututi esimest korda kokku Atlandi tuuraga, kelle arvukus on Läänemeres alates 19. sajandi lõpust ülepüügi ja muu inimtegevuse tõttu pidevalt langenud ning praeguseks on kalaliik siin välja surnud.

Riikliku kalakasvatuskeskuse eesmärk on taastada nõrku või hävinud asurkondi ja seda tuuraga ka tehakse. Oktoobri esimeses pooles asustati esimesed 5000 kasvandikku Narva jõkke, kus veel 20. sajandi algupoolel on tuur kudemas käinud.

Ent tuura kasvatamine pole olnud kerge. Tuurapopulatsioonide taastamiseks Läänemeres on Euroopas moodustatud rahvusvaheline töögrupp, mille koosseisus tegelevad Eesti tuurapopulatsiooni taastamisega Eesti Loodushoiu Keskuse teadlased.

20milligrammised vastsed

„Juulis tõid loodushoiu keskuse inimesed meile Saksamaalt 10 000 väikest tuuravastset, ühe kala kaal oli 20 milligrammi, see on ikka omamoodi kogemus olnud,” kirjeldas RMK Põlula kalakasvatustalituse nõunik Ene Saadre. Neist jäi oktoobrikuuks ellu umbes 60protsenti, see on üsna hea tulemus. Kuna Põlulas kasutatav Lavi allika vesi on külm, kuid tuur on soojalembene kala, tuli sobiva veetemperatuuri saamiseks kasutada soojuspumpa, mis teeb protsessi kulukaks.

Ka nende toitmine pole tavapärane. Nimelt vajab tuur söömaõppimiseks elussööta. Kuna nad ise on nii tillukesed, peab nende sööt veel pisem olema.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles