Naftahinna kõikumine pani valitsuse muutma põlevkivi tasusüsteemi

Carl-Robert Puhm
Copy
Estonia kaevandus.
Estonia kaevandus. Foto: Matti Kämärä

Vabariigi Valitsus kiitis täna heaks määruse, millega muudetakse energeetilise maavara tasumäärade süsteem sidusamaks ja kiiremini reageerivaks.

Peamine erinevus senisega on kaevandamisõiguse tasu arvestamise aluseks võetava perioodi toomine varasemaks.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul otsustas valitsus kiirelt reageerida järsult langenud nafta maailmaturuhinnale, mis tõi välja senise arvutuspõhimõtte kitsaskoha.

«Seni on kaevandamisõiguse tasud olnud seotud aruandekvartalile eelneva kvartali energiatoodete turuhinnaga. Märtsis 2020 langes nafta maailmaturu hind 14 päeva jooksul 50%. Kiirete turuhindade muutuse tingimustes võib kvartalipikkune viiteaeg reaalse turuolukorra ning kaevandusõiguse tasude määramise valemi vahel tuua põlevkivi kaevandajatele kaasa raskusi. Valitsus soovib omalt poolt kaasa aidata, et hoida ettevõtted jätkusuutlikuna ja leevendada majanduskriisi,» ütles Kokk.

Täna vastu võetud määrus toob kaevandamisõiguse tasu arvestamise aluseks võetava perioodi muutmine varasemaks ning seob selle aruandekvartali energiatoodete hindadega.

Tasumäär leitakse edaspidi deklareerimise kuule eelneva kolme kuu ehk aruandekvartali andmete alusel. Näiteks kui juulis deklareeritakse II kvartali põlevkivi või hästilagunenud turba kaevandatud koguseid, arvutatakse tasumäär aprilli, mai ja juuni keskmise raske kütteõli või hakkepuidu hinna alusel. Senise korra järgi oleks see arvutatud I kvartali alusel, ehk jaanuari, veebruari ja märtsi hinna alusel.

Nimetatud muudatusi rakendatakse keskkonnatasude deklareerimisele alates 1. aprillist.

Riigile kuuluva energeetilise maavara tasumäärade aluseks olevad hinnatasemed ja neile vastavad tasumäärad avalikustatakse iga kvartali kohta aruandekvartalile järgneva kuu 5. kuupäevaks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi veebilehel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles