«Hiina on näidanud välja oma suurepärast oskust ELi liikmesriike üksteise vastu üles kruttida - näiteks võidujooksus 5G võrkude arendamise nimel,» kirjutas Münchau. «Ent see on alles algus. Hiina on teel muutumaks ELi jaoks kõige mõjukamaks välisjõuks.»
Rühlig tõi välja, et mitmed ELi liikmesriigid väldivad majanduslikest huvidest lähtudes Hiina kritiseerimist. Lisaks Kreekale ja Ungarile on nende seas Itaalia, kes sõlminud Hiinaga kokkuleppe osaleda Hiina ambitsioonikas uue siiditee projektis. «See on järjekordne märkismiväärne näide, kuidas ELi liikmesriik astub teist teed kui näeks ette ELi ühine välispoliitika,» kirjutas Rühlig.
Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell kutsus esmaspäevasel kohtumisel Saksamaa suursaadikutega blokki üles looma jõulisem Hiina-strateegia.
«Analüütikud on ammu rääkinud Ameerika-juhitava süsteemi lõpust ja Aasia sajandi saabumisest. See juhtub nüüd meie silme all,» ütles Borrell kohtumisel.
Borrelli sõnul võib koroonapandeemias näha pöördepunkti võimunihkes läänest itta ning ELi jaoks tähendab see, et surve poole valimiseks kasvab.
Borrell ütles, et EL peaks järgima omaenda huve ja väärtusi ning vältima seda, et üks või teine pool blokki ära kasutaks.
Borrell lisas, et kuigi Hiina esilekerkimine on muljetavaldav, ei rajane Pekingi ja Brüsseli praegused suhted alati usaldusel, läbipaistvusel ja võrdsusel.
«Meil on võimalus vaid siis, kui suhtleme Hiinaga, võttes aluseks kollektiivse distsipliini. Me vajame Hiina suhtes jõulisemat strateegiat, mis nõuab ka paremaid suhteid ülejäänud demokraatliku Aasiaga,» ütles ELi välispoliitika juht.