/nginx/o/2020/11/17/13481775t1h5375.jpg)
- Skaudiliikumist tabanud süüdistustelaine on ulatuslikem USAs
- Kokku nõuab kompensatsiooni 95 000 rühmaliidrite rünnakuid kannatanud ohvrit
- USA skaudiühendus kuulutas välja pankroti ja rahuldab nõudeid erifondi kaudu
- Kokku on USA skaudiliikumisel 2,2 miljonit liiget
Peaaegu 100 000 ohvrit esitas enne üleeile õhtuks seatud tähtaega Ameerika Skautide Ühenduse (BSA) vastu süüdistuse seksuaalses kuritarvitamises ja nõuab kannatuste eest kompensatsiooni.
«Praeguse seisuga on esitatud 95 000 nõuet,» lausus uudisteagentuurile AFP ohvreid esindav advokaat Paul Moses.
Sellega jätab skaudiliidrite aastakümnete kestel toime pandud väidetava noorukite väärkasutamise ulatus varju need ligi 11 000 kaebust, mis viimastel aastatel on Ameerika Ühendriikides esitatud katoliku kiriku vastu.
«See on ülekaalukalt suurim seksuaalse kuritarvitamise skandaal USAs,» ütles Moses, lisades, et skaudiliikumine on pikka aega olnud justkui täiuslik Petri tass, milles pedofiilid on saanud tegutseda. «Poisid on andnud truudusvande, nad on oma vanematest eemal metsikus looduses.»
BSA teatas, et neid muserdab teadmine, kui paljude elu on mõjutanud kuritarvitamine skaudiühenduses, ning nad on liigutatud oma lugudega esile tulnud inimeste vaprusest.
«See murrab südame, et me ei saa nende valu olematuks teha,» seisis ühenduse avalduses. «Me lõime teadlikult avatud, ligipääsetava protsessi üleelanuteni jõudmiseks ning selleks, et aidata neil astuda hädavajalikku sammu kompensatsiooni saamiseks. Oleme saanud üleelanutelt vastuse, mis pöörab sisikonna pahupidi. Meil on ääretult kahju.»
1910. aastal loodud Ameerika Skautide Ühendusel on 2,2 miljonit liiget vanuses 5–21 eluaastat.
Süüdlastest ei teatatud
Seksuaalse kuritarvitamise süüdistustest tulenevalt taotles BSA tänavu veebruaris pankroti väljakuulutamist, et vältida kahjunõuete esitamist otse organisatsioonile ja suunata need hoopis spetsiaalsesse kompensatsioonifondi.
Ühendus, mille väärtust hinnatakse enam kui ühele miljardile dollarile, pole öelnud, kui suure summa nad on valmis selle fondi vahendusel välja käima.
Paljastused väärkäitumisest USA skaudiliikumises said laialdast tähelepanu esimest korda 2012. aastal, kui Los Angeles Times avaldas organisatsiooni dokumente, milles kirjeldati detailselt aastakümneid kestnud seksuaalset ahistamist.
Avalikuks tuli umbes 5000 nn perverssustoimikut, milles tuvastati peaaegu sama palju väidetavaid süüdlasi skautide liidrite seas, nende hulgas skaudirühmade ja -üksuste täiskasvanud juhte.
/nginx/o/2020/11/17/13481777t1h72d2.jpg)
Suuremast osast juhtumitest ei teatatud kunagi võimudele ning BSA kõrvaldas süüdistatud rikkujad ise.
Nüüd algavad ohvrite, Ameerika Skautide Ühenduse ja viimase kindlustusandjate läbirääkimised, et selgitada välja, kui suurt kompensatsiooni kannatanutele makstakse.
Mosese sõnul tuleb BSA-l müüa osa kinnisvara ning tegu on väga keerulise protsessiga, mis võib võtta aega aasta või kaks.
2010. aastal esindas Moses endist skauti, keda tema ülem oli kuritarvitanud, võideldes talle kompensatsioonina välja 20 miljonit USA dollarit.
Skaudiliidrite aastakümnete kestel toime pandud väidetava noorukite väärkasutamise ulatus jätab varju need ligi 11 000 kaebust, mis viimastel aastatel on Ameerika Ühendriikides esitatud katoliku kiriku vastu.
BSA vastu on alates 2012. aastast esitatud rohkelt hagisid, eriti pärast seda, kui mitu osariiki pikendas laste vastu sooritatud seksuaalkuritegude aegumise tähtaega.
Diskussioon ka kirikus
Nädala alguses kogunesid virtuaalselt oma iga-aastast konverentsi pidama ka USA katoliku kiriku liidrid, keda on samuti räsinud laste seksuaalse ahistamise süüdistused.
Viimasel hetkel lisati konverentsi arutelukavva eelmisel nädalal avaldatud Vatikani hävitav raport, mis käsitles lapsepilastamise tõttu tagandatud kardinali Theodore McCarricki ja tema ametikaaslaste vaikimise küsimust.
450 leheküljest koosnevas dokumendis kirjeldatakse mitut juhtumit, kus noored preestrid või ususeminari õpilased teatasid McCarricki toime pandud kuritarvitamistest, kuid uurimist nende kohta ei algatatud.
«Võtab aega, et töötada läbi terve hulk õppetunde, mis leidub sadadel lehekülgedel täis joonealuseid märkusi… Traagiline lõpplahendus polnud ühe läbikukkumise tulemus, vaid selle põhjustas hulk läbikukkumisi paljude aastate kestel,» lausus Los Angelese peapiiskop José Gómez.
«Neid läbikukkumisi toitsid meie klerikalismi kultuuri sügavamad juured,» lisas Gómez, kes palus nii isiklikult kui ka kollektiivselt vabandust trauma eest, mida on põhjustanud kuritarvitajate tegevus.
Skautlus
/nginx/o/2020/11/17/13481776t1hcd89.jpg)
- Noorte apoliitiline haridusliikumine skautlus sai alguse Inglismaalt. Selle looja oli Briti armee kindral Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, kes soovides kirjutada kasvatusliku iseloomuga käsiraamatut poistele, viis kogemuste ammutamiseks 1907. aasta suvel paarkümmend eri ühiskonnaklassist pärit noorukit väikesele Brownsea saarele esimesse skaudilaagrisse.
- 1908. aastal ilmus tema raamat «Skautlus poistele» («Scouting for Boys») ja seda peetakse üldiselt skaudiliikumise alguseks. Samal aastal levis liikumine mitmele poole Briti impeeriumisse, esimese selle välise riigina loodi rühm 1909. aastal Tšiilis.
- 1909. aastal rajati skaudiliikumise alternatiivina tüdrukutele gaidlus.
- 1910. aastal ühinesid skautlusega teiste seas Taani, Soome, Rootsi, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, India, Venemaa ja Ameerika Ühendriigid. Eestisse tekkisid esimesed skaudiorganisatsioonid aastatel 1911–1912.
- Skaudihariduses on kesksel kohal õues tegutsemine, näiteks matkamine ja telkimine.
- Skautluse katusühendustena tegutsevad Skaudiliikumise Maailmaorganisatsioon (WOSM), mis hõlmab poiste- ja segaühendusi, ning Gaidide ja Tüdrukskautide Maailmaühendus (WAGGGS), mis keskendub tüdrukuteorganisatsioonidele, kuid võtab liikmeks ka segaühendusi.
- Kokku kuulub maailmas skaudiühendustesse üle 50 miljoni nooruki ja täiskasvanu enam kui 200 riigis ja territooriumil. Läbi aegade on skautlusega seotud olnud umbes 500 miljonit inimest.
Allikad: scout.org/skaut.ee