R, 1.12.2023

Titaanist ja Timaskusest abielusõrmuste meister: « Titaan on ideaalne alternatiiv, kui tahetakse eristuda»

Facebook
Foto: KARPDISAIN

Kahtlemata on käsitöö ja ehtekunsti maailmas konkurents tihe. Et teistest erineda, mõeldakse uusi lähenemisi ning otsitakse uusi materjale. Silma paistavad need, kel unikaalne disain ja lugu. Peamiselt titaanist, kullast ja timaskusest abielusõrmustele spetsialiseerunud Karpdisaini looja ja ehtekunstnik Reivo Karp räägib, kuidas tema hobist äri sai, kui lihtne või keeruline Eestis ehtekunstiga tegeleda on ning kes ja miks võiks kaaluda traditsioonilise kullast abielusõrmuse asemel hoopis titaanist sõrmust.

Millega Karpdisain täpsemalt tegeleb?

Peamiselt rariteetsete ja haruldaste metallidega nagu titaan, timaskus tantaal, nioobium, molübdeen, pallaadium, damaskus ja plaatina ehted. Timaskus on uus hübriidne materjal, mis koosneb mitmest erinevast titaansulamist ja jätab imeilusa mustri, aga neist ennekõike tegelen ikkagi titaaniga. Võib öelda, et kui ma titaaniga esimest korda kokku puutusin, siis tõmbas see materjal mind otsekohe enda poole. Spetsialiseerunud olen peamiselt abielusõrmustele, ehkki teisi ehteid on ka kõrvale tulnud.

Kui kaua tegutsenud olete?

Brändina mõne aasta, aga ise puutusin ehete valmistamisega esimest korda kokku juba lapsena, kui jõudsin Tallinna Juveelitehasesse, kus minu vanaema ja ema töötasid. Emal oli vahetustega töö ja kui algklassides olin, võeti mind sageli sinna kaasa. Tänu sellele, et ma seal aega veetsin, sain proovida erinevaid masinaid ja esimese kellaketi panin kokku võib-olla juba 8-, või 9-aastaselt. Kõik see, mis seal oli ja mida nägin inspireeris mind nii väga, et jäi ilmselt kogu eluks mulle külge. Võib öelda, et see armastus loomingu ja ehtekunsti vastu on käinud meil kuidagi põlvest põlve. Ema ja vanaema pean väga suurteks eeskujudeks selles kõiges. Inspiratsiooniks on olnud paljudes töödes mulle ka minu naine.

Foto: KARPDISAIN

Kui lihtne või keeruline on Eestis käsitööga tegeleda? Just ehtekunsti valdkonnas?

Praegu on ta minu jaoks küllaltki lihtne. Minu jaoks on ta pigem hobi ja töö koos. Ma ei taha konkureerida igapäevaselt millegiga või kellegiga. Ma ei ole kunagi seda tehes mõelnud rikkaks saamisele või pidanud ennast kuidagi tõestama. Mul on oma nišš ja pigem võtan seda kõike laheda mänguna.

Olen õnnelik, kui saan teha seda, mis mulle endale meeldib ja seda siis, kui ise tahan. Ma arvan, et elus tulebki teha seda, mida tõeliselt armastad — see teeb sind õnnelikuks. Õnnetunne omakorda teeb rahulikuks ja tasakaalustab sind tänapäeva liiga kiires elutempos.

Kindlasti on igal kunstnikul oma toodete seas see enda kõige lemmikum, kõige erilisem. Milline see Teil on ja miks?

Igal ehtekunstnikul on vist ikka nii, et igasse ehtesse on natuke ennast pandud. Seega on kõik need mingis mõttes erilised. Kõigil on oma lugu ja inspiratsiooni on ka mingi hetk meeletult kogunenud. Toon võib-olla välja asümmeetrilise kujuga akent meenutavad kõrvarõngad, mis viivad mind justkui matkale läbi paksu ja uduse metsa, kus on väiksed päkapiku majad. Võib-olla mingil hetkel nägin kellegi väikest metsamaja, kus olid sellised väiksed kõverad ära vajunud aknad. Või näiteks katkise redeli. Redeli mõte on, et kui elus kusagil komistad või  liigselt tormad ja kuskil läbi astud, astu kindlasti edasi, ära seisma jää. Joonistasin selle kõigepealt oma mõtetest paberile ümber ja siis pärast saagisin välja. Üldiselt nii ongi, et haaran inspiratsiooni absoluutselt igalt poolt ja igast inimesest, igasugustest väikestest nüanssidest. Üks asi viib teiseni ja tõenäoliselt see, mis lõpuks valmis saab, on saanud alguse mitmete erinevate asjaolude koosmõjul.

Foto: KARPDISAIN

Te teete peamiselt abielusõrmuseid, kui kaua ühe abielusõrmuse tegemine keskmiselt aega võtab?

Praegu oli just üks klient, kel oli väga kiire. Klient ise on Hollandist pärit, aga oli Eestis nädalasel matkal ja andis mulle aega neljapäevast neljapäevani teha sõrmused nullist lõpuni. Et valmis saada, võtsin ööaega juurde, sest muidu ei oleks välja tulnud. Kolmapäeval saingi toote valmis ja kliendile üle antud. Seega täitsin plaani 150%. Kõige kiiremini olen võimeline kolme-nelja päevaga tegema, aga tavaliselt võtan aega minimaalselt nädala-paar, kuni kolm. Oleneb, palju parajasti töid ees on.

See tähendab, et ainult sellele ühele tellimusele siis keskendutegi, muid asju siis ei tee?

Absoluutselt. Sõltub muidugi asjaoludest Kõik teised projektid tuleb vajadusel õige pisut kõrvale lükata, kui see võimalik on. Keskendud nii palju, et prillid on pikalt mitmeid tunde päevas ees ja silmad on õhtuks väsinud. Vahel tuleb lihtsalt koeraga metsa jalutama minna ja siis rahulikult edasi teha. Muidu võid ''üle'' teha. Võib juhtuda nii, et võtad tiigli ja sulatad päeva lõpus ikkagi kõik ülesse.

Te rääkisite Hollandist pärit kliendist, aga kuidas Teieni üldse jõutakse, suurt reklaami Te ju ei tee?

Eks algul sai üht-teist tuttavatele tehtud, kõiksugu parandused jms. Siis tegin midagi naisele, seejärel juba naise sõbrannadele-sõpradele. Klient on toonud kliendi ja kui ütled kliendile, et alati on võimalik midagi teha ja klient jääb tulemusega ka rahule, siis järgmine kord tuleb ta juba oma sõbra või sõbrannaga tagasi.

Ehk väga palju arvestate kliendi soovidega?

Täpselt nii. Teinekord tuleb pruutpaar AliExpressi fotode ja väga lennukate ideedega minu juurde, siis tuleb mingil määral nad maa peale tõmmata, sest titaanil on teatud piirid ees. Siis pakun oma ideed välja. Kõike teha ei saa. Mul on töökojas kohapeal näidised olemas, tõmban pildi või faili kavandist suurele monitorile ja hakkame sealt koos valima. Ma ei ole võlur, aga annan endast parima, et 100% täita kliendi nõudmised. Koostöös püüan nii lähedale jõuda, kui vähegi võimalik. Praegu olen seda vist teha suutnud. Mõni küll tahab pärast natuke maha poleerida või suurust muuta. Titaani puhul oleks hea kohtuda töökojas, kus saan täpsed mõõdud võtta, sest kui toorikuna teen sõrmuse suurema, on seda väiksemaks teha küllaltki keeruline. Kulla ja pehmete materjalide puhul on see võimalik, neid saab kompressida, aga paksemat titaani ei kompressi. Suuremaks saan seda aga alati teha.

Foto: KARPDISAIN

Milline siiani kõige keerulisem projekt on olnud?

Iga projekt on omaette väljakutse. Üks näide, mis meenub: graveeritud sõrmus purjetajatest abielupaarile. Need sõrmused on pealt graveeritud umbes 97-98% ja teemaks oli tormine meri, ankrud, purjekad ja kapteni rooliratas. Sisse oli graveeritud kassi käpajäljed, kuna nad on kassiinimesed ja lisaks muidugi nimed, kuupäevad. Titaani viimistlemine kestab kordades kauem, kui kulla, hõbeda või plaatina viimistlemine. Ka tema kõrgläikesse ajamine kestab kauem, kui näiteks kulla puhul. Kõik see protsess iseenesest on juba väga keeruline, aga samal ajal see keerulisus esitab mulle väljakutse ja see mulle meeldibki.

Oskate Te öelda, kui mitmes sõrmes praegu Teie tehtud abielusõrmused on?

Keeruline on öelda, ma nii täpselt enam ei mäleta, aga kusagil 100+ näppu äkki, võib-olla veidi vähem, kui räägime ainult titaanist abielusõrmustest.

Ütlesite, et kuna titaanil on teatud piirid, siis päris kõike teha ei saa. Millega soovitate veel arvestada?

Ei tasu väga laiu ja pakse sõrmuseid teha, sest sinna alla koguneb niiskus ja näpp läheb sealt alt kergelt hauduma. Kuni 12mm võiks see kõige rohkem olla. Kindlasti ei soovita ma ka kullast abielusõrmustele kive peale panna. Seda eriti, kui tehakse palju kätega tööd ja sõrmus saab pidevalt kolksu. Sest kui kivi ära tuleb, peab sõrmuse täies ulatuses ümber tegema. Või tuleks kivi pesa üle freesida ja sinna suurem kivi panna, aga tihtipeale pole see enam võimalik. Ma ei soovitaks üldse kive abielusõrmusesse panna, eriti just titaani. See on väga keeruline, sest materjal on väga kapriisne. On võimalik, aga ma ei soovita.

Oma töös tegelete ka kulla ja hõbedaga, aga lemmikuks on ikkagi titaan. Kuidas Te titaani enda jaoks avastasite?

Olin mõnda aega USA-s, kus koolitasin ja täiendasin end kohaliku kullassepa juures. Seal puutusin abielusõrmustega kokku ja nägin, milline titaan välja näeb ja kuidas see muutis hetkega mu maailma kulla pealt titaani peale minnes. Samuti puutusin nõukogude ajal sellega kokku. Siis liikus materjali rohkem, kui praegu. Nüüd tunnen, et tavalisi kullast abielusõrmuseid teen küll, aga pigem eelistaksin titaani või teisi alternatiivseid ja haruldasi materjale miksida kokku kullaga. Titaani töödelda ja viimistleda on juba nauding omaette.

Kuidas kliendid titaanist sõrmuse vastu võtavad, traditsiooniline ja eelistatuim on vist ikka veel pigem kuld?

Titaani suhtutakse väga hästi. Ta mängib hästi sümbioosis kokku teiste sõrmustega, mis on juba näppudes, kuid vbolla hakkab oma ilusa tooni poolest natukene teiste üle ''domineerima''.Värvi poolest harmoneerub väliskeskonnaga — justkui muudab enda kuma. Värvi - varju ja tooni poolest. Võttes omaks selle hetke, kus sa hetkel oled nt.varjus, pimedas või päikese käes. Mitte füüsiliselt ei muuda värvi. See pole võimalik, kuid jääb justkui selline mulje. Tekib illusioon. See kehtib superkõrgläikes sõrmuste puhul eelkõige.

Kui Titaan või Timaskus sõrmus juba näppu on pandud ja selgeks tehtud, et tahetakse midagi erilist.On mõtetega mängitud ja mõeldud, et ei taheta olla traditsioonilises abielus koos traditsioonilise sõrmusega. Soovitakse sellest massist natukene eristuda, on titaan ja timaskus ideaalne alternatiiv. Ja kui titaani juba korraks on proovitud, siis temaga on nii, et korra proovid, jäädki kandma. Sõrmus on äärmiselt ergonoomiline ja nauditav. Soe, kerge ja vastupidav. Ühesõnaga väga mõnus kanda.

Mis siis ikkagi on titaani eelised teiste materjalide ees? Miks see Teile nii väga meeldib ja miks ka kandja sellest tehtud ehtesse armub?

Titaan on väga kerge. Tihti unustab kandja ära, et sõrmus sõrmes või kõrvarõngas kõrvas on. Lisaks on võimalik erinevaid gammavärve saavutada: hele-sinisest purpur violetse ja oliiviroheliseni välja. Pealegi on titaan väga vastupidav ja kriime ei jää ka nii lihtsalt peale, kui võib-olla mõnele teisele materjalile. Seetõttu ei tuhmu sõrmused ka nii ruttu kui teised, kuigi tasub ikkagi meeles pidada, et mis liigub, see siiski kulub. Üheks titaani sihtrühmaks on kindlasti allergikud. Ma töötan koos Eesti Allergialiiduga ja kui mõni teine materjal paneb naha kihelema ning tekitab punetust, siis titaan seda ei tee.

Kui natuke edasi vaadata, siis mis on Karpdisaini unistused või soovid lähitulevikus? Millest unistate?

Tahaks, et käsitööna valminud titaansõrmused kullaga ja ehted jõuaks inimestele lähemale. Kasutusel võiks olla rohkem alternatiivseid materjale, lisaks titaanile ka tantaal, nioobium, timaskus, molübdeen, damaskus — kõik väga erilised metallid, mida tavaliselt inimestel sõrmes ei ole. Lisan veel, et mõned materjalid tuleb õigepisut ette tellida! Peab ajaliselt arvestama natukene ja planeerima, et õigeks tähtpäevaks kõik ilusti valmis saab.

Foto: KARPDISAIN

Kuld ja hõbe on samuti väga ilusad, kuid ... Uus aeg, uued materjalid, ärge kartke katsetada ja proovida. Haruldased materjalid on samuti väga hinnalised ja tekitavad uudshimu teistes, ning on ilusad kanda endalgi. Ja eriti just nahaprobleemidega inimestele, ning allergikutele sobivad titaan, timascus, nioobium ja tantaal.

Rõõmuga tehtud käsitöö annab hea energia. Titaanist ja kullast abielusõrmused on ilus, kerge ja kordumatu käsitöö kogu eluks. Sinu idee - minu teostus, koostöös leiame parima lahenduse. Olete oodatud.

Võid minu juurde sõrmuseid vaatama tulla ja konsultatsioonile kasvõi ratastooliga. 

Vaata lähemalt meie kodulehelt: karpdisain.ee

Facebook
Tagasi üles