R, 9.12.2022

Roheliste kerade peks ehk Draama kortermajas

Nikolai Andrejev
, Rus.Postimees reporter
Roheliste kerade peks ehk Draama kortermajas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Ühes Kohtla-Järve elumajas ei saa inimesed öösiti magada.
Ühes Kohtla-Järve elumajas ei saa inimesed öösiti magada. Foto: Николай Андреев
  • Korterist tulev kisa kostab naabermajani
  • Korterist tulev hais matab hinge
  • Majaelanikud kutsuvad ametkondi appi olukorda lahendama

Vaimse tervisega kimpus ema ja tütar teevad naabritele müraterrorit.

70ndates eluaastates Eleonora ja tema 40ndates tütar Natalja on psüühikahäiretega naised ja nad on Kohtla-Järve ühe kortermaja elanikud ära piinanud. Naabrid kuulevad peaaegu igal ööl karjumist, sõimu ja tagumist vastu seinu ning radiaatoreid. Sotsiaaltöötajatele ütlevad naised, et naabrid kiiritavad neid. Korteris on juba käinud päästjad, seda külastavad sotsiaaltöötajad, alatasa on seal näha politseinikke, kuid paraku pole juba aasta jooksul midagi muutunud, kirjutab Rus.Postimees.

Tablettideta magama ei jää

Hruštšovkas, kus on õhukesed seinad ja neli korterit igal korrusel, on naabreid hästi kuulda. Päeval on trepikojas valju jutuajamist ja kassi näugumist kuulda isegi mitme korruse taha, mis siis veel rääkida öisest ajast.

Mitme naabri sõnul taovad Eleonora ja Natalja kõvade esemetega vastu seinu, radiaatoreid ja aknalaudu, vahel ka vastu lage. Lisaks kostitavad naised teineteist valju ja ropu sõimuga ning kisa järgi otsustades ka kaklevad. Korrus allpool elav Maria ütleb, et kisa kuulevad isegi naabermajade elanikud.

«Politsei sõidab siia pidevalt. Iga kord kutsume välja,» räägib ülemise korrus naaber Genrietta. «Nüüd on juba kõik varunud endale rahusteid ja uinuteid. Et kuidagigi välja magada, võtad neid tablette, jääd magama ning ei kuule neid enam. Kasvõi nii tuleb hakkama saada, sest on ju vaja tööl käia. Mees magab mul kõrvatroppidega – ta on autojuht ja ei tohi neid tablette pruukida. Ühesõnaga, igaüks päästab end nii, nagu saab.»

Eleonora ja Natalja sõnul ei tao nad seinu niisama: naised rääkisid sotsiaaltöötajatele ja naabritele, et peksavad rohelisi kerasid, mis tekkivat naaberkorteritest tuleva kiirguse mõjul. Kiirguse tõttu kannatavat ka nende kuulmine ja nägemine.

Antisanitaarne olukord või kõik on peaaegu korras?

Naabrite sõnul valitseb probleemses korteris antisanitaarne olukord, sinna on kuhjatud prügi, ja kui uks avaneb, täitub trepikoda tugeva haisuga. Kardetakse, et sooja ilma saabudes tungivad korteritesse kõiksugu putukad (tillukesi kihulasi lendab trepikojas juba praegu).

Seda kontrollida ning Eleonora ja Nataljaga rääkida Rus.Postimehe reporteril ei õnnestunud. Ust nad ei avanud, ehkki helide järgi otsustades olid nad kodus.

«Ma saan naabritest täielikult aru,» kinnitas Kohtla-Järve sotsiaaltöötaja Ljubov Kuptsova. Ta külastab probleemset perekonda iga kuu. Haisu ja prügihunnikuid, millest naabrid räägivad, sotsiaaltöötajad korteris ei märganud. Kuptsova sõnul oli korter tema visiitide ajal suhteliselt korras.

Üllatus Tapalt

Varem elasid Eleonora ja Natalja Tapal, kus neil oli samuti probleeme politseiga – Riigi Teataja andmebaasis on säilinud dokumendid, mille kohaselt naised vaidlustasid korduvalt kohtus trahve, mille kohalik politsei oli neile avaliku korra rikkumise eest määranud.

Kohtla-Järvele kolides asusid nad elama ühiselamusse, kust nad aga varsti välja tõsteti. Seejärel paigutati naised linna varjupaika, kuid ka seal ei suutnud nad kohaneda. Pärast üürisid nad korteri, mille omanik palus neil lõpuks ka sealt lahkuda. Kõikjal oli probleem sama – naised tagusid öösiti vastu seina. Lõpuks õnnestus Nataljal mingil moel korter osta ja see on juba tema isiklik omand.

Korteriühistu esimees Sergei Rabotšev rääkis, et ühistu on pöördunud linnavalitsusse ja sotsiaalteenistusse. Esimehe sõnul korteriühistu omalt poolt midagi teha ei saa: «Neil on dokument, mis võimaldab neil siin elada. Võlgnevusi neil pole, mõistate? Aga neil jookseb juhe kokku – kord taovad õhtul vastu seina, kord öösel. Võivad öösiti mulle ka helistada.»

Maja elanikud, kellega Rus.Postimehe reporter vestles, leiavad aga, et esimees ei püüagi olukorda lahendada, ja kirjutavad ise eri ametkondadesse avaldusi. Ent seni pole millestki abi olnud. «Oleme kirjutanud igale poole, kuhu võimalik,» nentis Genrietta.

Naaberkorterite omanike arvates tuleks Eleonora ja Natalja kas kohtu kaudu ühistust välja tõsta või paigutada nad linnavõimude otsuse alusel raviasutusse, kus nad oleksid järelevalve all.

Kord, kui olukord eriti teravaks muutus, kutsusid politseinikud kiirabi ja see viis Eleonora ja Natalja haiglasse. Naabrid hingasid kergendatult, kuid kuu aja pärast kõik jätkus.

Sotsiaaltöötaja sõnul on ka Eleonoral psüühikahäire, kuid sellele vaatamata on ta ametlikult teovõimeline. Selle tõttu pole sundravi, mida naabrid nõuavad, võimalik: tegemist oleks tema õiguste rikkumisega.

Inimese võib teovõimetuks kuulutada vaid kohus, kuid antud juhul linnavõimud vaevalt et suudavad kohtu kaudu sellise otsuse saavutada.

Elanikud kardavad, et olukord viib kuriteoni, kui lärmi tõttu raevunud inimene läheb selgitama, et tal tuleb varsti üles tõusta ja tööle minna.

Pensionär näitas sotsiaaltöötajatele mitu aastat tagasi tehtud kohtuotsust, mille kohaselt peab tütar oma tervisliku seisundi tõttu jääma ema hoole alla. Sotsiaaltöötajatele on see topeltkeeruline variant, kuna Natalja iga ravi ja rehabilitatsioon tuleb kooskõlastada ka eaka Eleonoraga.

Ljubov Kuptsova ütleb, et Eestis on sotsiaalprogramme, mille kaudu pakutakse sarnaste häiretega inimestele rehabilitatsiooni ning õpetatakse sotsiaalseid oskusi. Nataljal oleks täiesti võimalik sellisesse programmi pääseda ja sotsiaaltöötajad püüavadki selles küsimuses ema ja tütrega kokku leppida.

«Sotsiaaltöötajana teen kõik, mida suudan,» kinnitab Kuptsova.

Maja elanikud küsisid politseilt ametlikku dokumenti selle kohta, milliseid meetmeid on probleemi lahendamiseks rakendatud. Piirkonnapolitseinikult tuli vastus, et politsei reageerib kõigile väljakutsetele, kuid korda rikkuvad naised pole adekvaatsed ja lihtsalt ei saa korravalvurite märkustest aru. Seepärast peavad nendega tegelema kohaliku omavalitsuse sotsiaalteenistused.

Kohtla-Järve piirkonnapolitseinike juhi kohusetäitja Sofia Sarap ütles vastuseks Rus.Postimehe järelepärimisele, et politsei on korduvalt probleemset korterit külastanud. Samuti on korrakaitsjad teavitanud kohalikku omavalitsust, kelle kompetentsi selliste küsimuste lahendamine kuulub.

Samas kutsus Sarap naaberkorterite elanikke üles teatama telefonil 112 kõigist rikkumistest, mis elanikele muret valmistavad või inimeste elule ohtu kujutavad, näiteks öörahu rikkumised või gaasilekked.

Elanike sõnul on nad elamu trepikojas korduvalt gaasilõhna tundnud. Majja on paigaldatud gaasiboilerid ja -pliidid. Eleonora ja Natalja korteris oli gaasiboiler rikkis ning seda ei kasutatud.

«Kutsusime välja gaasifirma ja see ütles, et on mingi väike leke, täiesti tühine. Aga gaasiboiler on neil rikkis ja seda nad sisse ei lülita,» rääkis naabrinaine Genrietta.

Korteris on käinud ka päästeameti inspektor. Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõuniku Darja Denissova sõnul saavad päästjad sellises olukorras teatada probleemist tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile ning Kohtla-Järve linnavalitsusse. Juhul kui elanikud peaksid taas gaasilõhna tundma, tuleks telefonil 112 kutsuda päästjad välja.

Kuid Ljubov Kuptsova sõnul on korteris gaas nüüd üldse välja lülitatud ning lekkeid ei tohiks olla. Eleonora ja Natalja teevad süüa elektripliidil ning sotsiaalteenistus kavatseb neile paigaldada elektriboileri, et korteris oleks lõpuks soe vesi. See, et ema ja tütar pole ammu duši all käinud, ongi paljude arvates tugeva haisu üks põhjus.

Suhtlemine roppuste ja diktofoniga

Pärast öist lärmi naabrite suhted Eleonora ja Nataljaga päevasel ajal ei parane. Mitme samas trepikojas elava inimese sõnul käituvad naised agressiivselt, sõimavad naabreid roppude sõnadega, seda isegi kaupluses. Samas trepikojas elav Irina räägib, et naised hirmutavad lapsi ja karjuvad nende peale.

Ljubov Kuptsova märkis, et agressiivselt käituvad ema ja tütre ning ülejäänud elanike konfliktis juba mõlemad osapooled. Sotsiaaltöötaja sõnul valas keegi probleemsete naiste ukse luku sisse liimi.

Nii korteriühistu esimees, sotsiaaltöötaja kui ka maja elanikud ütlevad, et Natalja salvestab naabritega suhtlemise diktofonile, sealjuures vaid dialoogide selle osa, kui naabrid teda sõimavad. Nüüd on omakorda ka naabrid hakanud Eleonora ja Nataljaga peetavaid dialooge, nende sõimu ja öist seintele tagumist salvestama.

Elanikud kardavad, et tekkinud olukord viib kellegi kuriteoni, kui lärmi tõttu raevunud inimene läheb selgitama, et tal tuleb varsti ärgata ja tööle minna. Sellegipoolest loodavad elanikud jätkuvalt, et mõni ametkond siiski suudab nende probleemi lahendada ja nad saavad oma korterites taas ilma tablettide ja kõrvatroppideta magama jääda.

Märksõnad
Tagasi üles