Pretsedent: kohus peatas metsaraie lindude pesitsusajaks (5)

Ülle Harju
, reporter
Copy
Keskkonnaamet pani eile seisma Noarootsi poolsaarel Telise külas erametsas alustatud raie. 
Keskkonnaamet pani eile seisma Noarootsi poolsaarel Telise külas erametsas alustatud raie. Foto: Erakogu

Lindude pesitsusajale viidates peatas Tallinna ringkonnakohus vaidlusaluse metsaraie kuni juuli lõpuni, luues pretsedendi, mille tuules paneb keskkonnaamet praegu inimeste teadete peale järjest teisi raieid seisma.

«Lindude tahtlik häirimine pesitsemise ja poegade kasvatamise ajal on lubatud üksnes erandjuhtudel, mida ringkonnakohus antud asjas ei tuvastanud,» selgitas Tallinna ringkonnakohus 29. aprillil jõustunud määrust. «Kui linnud raiutaval alal ei pesitse, poleks raie peatamiseks muude argumentideta alust.»

Pärast määruse jõustumist on looduskaitsjad esitanud mitmeid kaebusi linnupesi hävitavate raietööde kohta, keskkonnainspektorid on kohale tulnud ja raied seisma pannud.

«Laupäeval töötas Otepää seikluspargi vastas segametsas üks harvester. Teatasin keskkonnaametisse, kuna sellistes puistutes ja sellisel ajal on minu kogemuse põhjal kindlasti pesitsevaid linde ning looduskaitseseaduse kohaselt neid häirida ja kahjustada ei tohi,» kirjeldas Eestimaa Looduse Fondi ekspert, keskkonnajurist Liis Keerberg. «Inspektorid läksid kohale ja veel raiumata metsaosalt leitigi pesi ja linde. Raie peatati. Kui pesitsusajal raiet näete, tasub sellest teada anda telefonil 1247.»

Tagasi üles