E, 27.03.2023

El Salvadoris tulid tänavatele tuhanded valitsusvastased

El Salvadoris tulid tänavatele tuhanded valitsusvastased
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meeleavaldajad San Salvadoris.
Meeleavaldajad San Salvadoris. Foto: Salvador Melendez/Scanpix

El Salvadori pealinnas San Salvadoris tulid pühapäeval tänavatele tuhanded valitsusvastased meeleavaldajad, et protesteerida taas bitcoini ametliku maksevahendina kasutusele võtmise ning kohtusüsteemi reformide vastu, mis kriitikute sõnul ohustavad demokraatiat.

Meeleavaldajad, kelle seas feministlikud ühendused, inimõigusorganisatsioonid, keskkonnakaitsjad ja opositsioonierakondade liikmed, hüüdsid loosungeid ja kandsid plakateid sõnumitega - «Bitcoin on pettus», «Ei diktatuurile», «Demokraatia ei ole läbirääkimisteks» ja «Aitab autoritaarsusest».

«Inimesed hakkavad sellest autoritaarsest ja ebademokraatlikust valitsusest väsima,» ütles keskkonnakaitselise valitsusvälise organisatsiooni Salvadorani tehnoloogiakeskuse juht Ricardo Navarro uudisteagentuurile AFP.

«Valitsus on meid oma halba ideedega kuristiku servale viinud ja see bitcoiniga jändamine mõjutab juba majandust,» lisas Navarro.

Samalaadne meeleavaldus leidis aset ka möödunud kuul, kui meeleavaldajad süütasid pealinnas muu hulgas bitcoini sularahaautomaadi. Kokku paigaldati riigis reformi raames pea 200 bitcoini pangaautomaati.

Eksperdid ja järelvalveorganid on väljendanud muret krüptovaluuta kurikuulsa volatiilsuse pärast ja võimaliku mõju üle hinnainflatsioonile riigis, kus on kõrge vaesuse ja töötuse määr ja puudub kaitse bitcoini kasutajatele.

President Nayib Bukele valiti El Salvadori presidendiks 2019. aastal ning seni oli tal tugev toetus, sest ta lubas võidelda organiseeritud kuritegevusega ja parandada julgeolekuolukorda vägivallast räsitud riigis. Bukele liitlastel on suur parlamendienamus, kuid teda ennast süüdistatakse juba pikalt autoritaarsusesse kaldumises.

Märksõnad
Tagasi üles