Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

FOTOD ⟩ Pea 70-liikmeline kaitseväe üksus asus Poola poole teele

Täna hommikul asusid Tallinnast, Tapalt ja Paldiskist Poola suunas teele Eesti kaitseväe sihtüksuse põhigrupi elemendid, mis hakkavad toetama Poolat riigivastase hübriidrünnaku tõrjumisel ning võitluses Valgevene kaudu toimuva ebaseadusliku migratsiooniga.

Eesti toetab Poolat pioneeri-, luure- ja audiovisuaalsematerjali jäädvustamise võimekusega. Eesti umbes 70-liikmelise kontingendi tuumiku moodustab Scoutspataljoni pioneerirühma baasil moodustatud rühm, mille koosseisu kuulub ka ligikaudu 20 reservväelast.

«Viimase nädala jooksul oleme täiendväljaõppe ajal omavahel tuttavaks saanud ning ülemana olen rühmaga väga rahul. Motivatsioon on üksuses kõrge, meekonnatöö on pioneeridele kohaselt tugev ning rahvusvahelise koostöö aspekt arendab kindlasti meie erialaste teadmiste ja oskuste pagasit,» ütles nooremleitnant Rauno Pettai.

Pioneerirühma vastutusalaks saab olema mõnekümne kilomeetri pikkune Poola-Valgevene piirijoon, kus üksusel tuleb parandada olemasolevat piiritara ning vajadusel rajada uusi tõkkeid. Eesti sihtüksus hakkab tegutsema koostöös Poola kaitseväe 18. mehhaniseeritud diviisiga. Sihtüksus hakkab täitma Poola poolt antud ülesandeid abistavates tegevustes, võimaldades nii Poolal suunata ressursse vahetult riigipiiril toimuva lahendamisse.

Eesti sihtüksus jõuab oma Poola operatsioonialale neljapäeval ja jääb Poola relvajõudude käsutusse aasta lõpuni. Eesti sihtüksuse eelgrupp on olnud Poolas eelmisest nädalast ning on koostöös Poolaga ettevalmistanud põhiüksuse saabumist.

Poola suunduva Eesti sihtüksuse suuruseks on ligikaudu 70 inimest ning on mehitatud reservväelaste, tegevväelaste ja tsiviilisikute baasil. Sihtüksus koosneb pioneerirühmast, kahest kaamerameeskonnast, luure- ja vaatlusmeeskonnast ning toetuselemendist.

Eesti sihtüksuse pioneerirühma ülesanne saab olema ehitada ja paranda piiritõkkeid, luure- ja vaatlusosis hakkab täitma vaatlusülesandeid piiriäärses regioonis, kaamerameeskonnad toetavad audiovisuaalse materjali kogumisel ning toetuselement tagab sihtüksuse logistika ja tagalaalase toetuse.

Kaitsevägi on eelnevalt Valgevene hübriidrünnaku tõrjumiseks regioonis eraldanud Leedule 100 kilomeetrit tõkestustraati riigipiiri tugevdamiseks ja lähetanud Leetu mehitamata lennuvahendite meeskondi.

Poola on Eestile oluline liitlane ja koostööpartner ning kahe riigi vaheline kaitsealane koostöö on suurenenud iga-aastaselt. Poola kaitseväe üksused on regulaarselt osalenud kaitseväe iga-aastasel õppusel Kevadtorm ning Poola õhuvägi panustanud oma lennukitega Balti riikide õhuturbemissiooni. Lisaks on Poolas paiknev Kirdekorpuse staap vahetult seotud meie piirkonna kaitsega ning seal teenivad Eesti kaitseväelased kõrvuti teiste NATO riikide kaitseväelastega.

Tagasi üles
Back