K, 6.12.2023

Purjuspäi rooli istumine võib maksma minna 2,4 miljonit eurot

Copy
Foto: PPA

Paljud meist on pärast pikka tööpäeva läinud sõpradega baari, joonud õlle või kaks ning istunud seejärel autorooli. Peas vasardamas mõte: ma ju oskan sõita, mis minuga ikka juhtuda võib? Aga võib. Ja juhtub.

Transpordiameti uuringud näitavad, et kui autojuht istub rooli väikse joobega, nt 0,5 promilli, suureneb tõenäosus sattuda surmaga lõppevasse liiklusõnnetusse võrreldes kaine juhiga 5 korda. 1,5-promillise joobega juht satub liiklusõnnetusse võrreldes kaine juhiga aga lausa 130 korda tõenäolisemalt.

Võlg elupäevade lõpuni

ERGO Kindlustuse kahjukäsitluse juriidilise osakonna juht Vaho Vahkal tõi välja näite kindlustusjuhtumist, mis kinnitab, et ka väike joove võib tuua miljonites kahju, rääkimata ohust elule ja tervisele. „Paar aastat tagasi juhtus õnnetus, kus veokijuht sõitis rongile külje pealt sisse, õnnetuse kogukahjuks hinnati 2,4 miljonit eurot,“ sõnas Vahkal. „Veokit juhtis 49-aastane mees, kel tuvastati haiglas joove. Kohtutäitur võtab tänase päevani igal kuul mehe kontolt maha 200 eurot ning seda tema elupäevadeni lõpuni.“

Kui 2,4 miljonit eurot on üsna erakordne number, siis väiksemate summade väljanõudmine on kindlustusseltsidele tavapärasem tegevus. Vahkali sõnul esitati neile 2021. aastal joobes juhtidele 37 nõuet, nende keskmine suurus on 2417 eurot.

„Meenub üks avarii, kus juhil oli 0,32-promilline joove ning sellega tehtud õnnetus läks juhile lõpuks maksma 4500 eurot,“ rääkis Vahkal. „Muideks, ta siiani maksab seda.“

Kusjuures, tegemist polnud suure õnnetusega, juht ei hinnanud kiirust ja pikivahet õigesti ning sõitis tagant sisse ülekäiguraja ees seisma jäänud masinale.

Elu rikkumine

Selliseid juhtumeid, kus võlakoorma tõmbab õlgadele väike joove ning seetõttu tavapärasest agaram gaasipedaali vajutamine, on rohkelt. Olgu tasutavaks summaks 2700 eurot, 7000 eurot või 15 000 eurot, põntsu inimese rahakotile paneb see igal juhul.

Suured võlad on kõigest üks joobes juhtimise üks võimalik tagajärgedest. Inimene võib lõpetada vangis ning kaotada aastaid oma elust. Või kui läheb kergemini ning ta jääb politseile enne potentsiaalse õnnetuse põhjustamist vahele, võib ta saada trahvi või sattuda arestimajja ning jääda kuni 9 kuuks juhilubadest ilma. Kõige sellega käib kaasas häbi- ja süütunne.

„Rahalisest kahjust hullem ongi aga oma elu ära rikkumine,“ rõhutab Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert Liis Sepp. „Süütunne ja häbi, vangla ja võlad, on tagajärjed, millega peavad õppima elama liiklusõnnetuse põhjustanud joobes juhid.“

Sepp tõi välja, et alkoholist tingitud liiklusõnnetusi põhjustavad täiesti tavalised, muudes tegevustes kohusetundlikud inimesed. Möödunud kolmel aastal on Eesti teedel joobes mootorsõidukijuhi süül hukkunud igal aastal üle kümne inimese. „Senise statistika alusel võib prognoosida, et sel aastal põhjustavad joobes juhid üle saja liiklusõnnetuse, mille tagajärjel saavad inimesed viga või kaotavad elu.“

Hukkus 17 inimest

Politsei- ja Piirivalveameti juhtivspetsialisti Gerli Grünbergi sõnul hukkus eelmisel aastal joobes juhi osalusel Eestis 17 inimest, vigastada sai 129. „31 protsenti kõikidest liikluses hukkunutest kaotas elu liiklusõnnetuses, kus osales joobes mootorsõidukijuht,“ sõnas Grünberg.

„Kuigi Eestis on joobes peaga rooli istumisele nulltolerants, liikleb meie andmetel Eesti teedel iga päev 1000-4000 joobes juhti. Nende kõrval liiklevad meie abikaasad, lapsed, emad-isad, õed-vennad, sõbrad ja kolleegid – teedel toimuv on meie kõigi ühine mure,“ paneb Grünberg südamele.

„5% kangusega 0,5-liitrine õlu ei kao organismist kiiremini kui 2 tunniga,“ jätkab ta. „80 kg kaaluval tervel mehel võtab alkoholi täielik kadumine organismist aega vähemalt 2,5 tundi. 60 kg kaaluval naisterahval üle 3 tunni. Juba 0,2 mg/g alkoholi veres mõjutab sõidukijuhi sõiduvõtteid. Kui joobes juhil läheb õnneks, peatab teda kaaskodanik või politseinik, halvimal juhul jääb tema karistuseks kanda südametunnistusel kelleltki võetud elu.“

Eelmisel nädalal algas ettevõtete initsiatiivil Transpordiameti ning Politsei-ja Piirivalveameti nõustamisel valminud sotsiaalkampaania, mille eesmärgiks on teadvustada tagajärgi, mis võivad joobes juhtimisega kaasneda.

Kampaania teostaja on Nobel Digital. Toetajad: ERGO Kindlustus, Circle K, Smartpost Itella, Maru Betoonitööd, Tööriistamaailm, Saint-Gobain Sekurit, Glassdrive ja Ice Power.

Faktid, mida tasub meeles pidada:

  • 1,5-promilline joove suurendab liiklusõnnetusse sattumist kuni 130 korda.
  • 0,5-promilline joove suurendab fataalsesse liiklusõnnetusse sattumist 5 korda. 

  • Joobes juhtimise karistuseks on rahatrahv kuni 300 trahviühikut või arest.
  • Joobes juhtides raske õnnetuse põhjustamine võib lõppeda kuni 12aastase vangistusega.
  • Joobes juhtides võid kaotada juhiload kuni 9 kuuks.

Rohkem infot:

Liis Sepp
Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert
+372 5683 8533
Liis.Sepp@transpordiamet.ee
 
Copy
Tagasi üles