T, 5.07.2022

Poliitikud: kapo aastaraamatu tähtedelt tuleb aumärgid ära võtta

BNS
Poliitikud: kapo aastaraamatu tähtedelt tuleb aumärgid ära võtta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
MTÜ Inimõiguste Teabekeskus juht Aleksei Semjonov (Keskerakond).
MTÜ Inimõiguste Teabekeskus juht Aleksei Semjonov (Keskerakond). Foto: Sander Ilvest

Isamaa ja Reformierakonna fraktsioonid tegid Tallinna linnavolikogule ettepaneku võtta linna teenetemärk ära kaitsepolitsei (kapo) aastaraamatu tähelt Aleksei Semjonovilt ning kooliõpilasi sirbi ja vasara taustal pildistama viinud Sergei Garanžalt.

Ühtlasi peavad erakonnad vajalikuks muuta Tallinna põhimäärust selliselt, et volikogu otsusega saaks tulevikus teenete- ja vapimärgi ära võtta isikutelt, kes aitavad taastoota Vene Föderatsiooni mõjuvälja või õigustavad Venemaa agressiooni.

«Vabariigi pealinna aumärke ei pea kandma need, kes Eesti-vaenulike riikide mõjuvälja laiendamisega silma paistavad. See oleks sama veider kui mõte rahupreemiast Vladimir Putinile,» ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal.

«Ei saa olla nii, et kõrvuti Ukraina presidendiga on Tallinna vapi- ja teenetemärgi kavaleride nimekirjas isikud, kes õigustavad Krimmi annekteerimist,» lisas Isamaa fraktsiooni esimees Urmas Reinsalu.

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et Aleksei Semjonov on aastaid olnud kaitsepolitsei jälgimise all. Tema juhitavat MTÜ-d Inimõiguste Teabekeskus on kapo oma aastaraamatutes nimetanud Venemaa mõjutuspoliitika peamiseks tööriistaks Eestis. Näiteks on kapo tuvastanud, et MTÜ Inimõiguste Teabekeskus on saanud raha Venemaa Välismaal Elavate Venemaa Kaasmaalaste Õiguskaitse- ja Toetusfondist, et levitada Kremli valeväiteid inimõiguste rikkumisest Eestis.

2016. aastal toonase linnavalitsuse ettepanekul Tallinna teenetemärgi saanud Sergei Garanža on lisaks riigikeele mitteoskamisele jäänud avalikkuses silma sellega, et viis oma kooli õpilased Nõukogude Liidu sümboolika taustal paraadfotosid tegema ja pani nad punavormis Nõukogude propaganda saatel nn Suure Isamaasõja temaatilisi luuletusi ja laule esitama. Viimast on Kaitsepolitsei aastaraamatus kirjeldatud kui silmapaistvat näidet 9. maiga seotud mõjutustegevusest.

Tallinna teenetemärk on Tallinna linna autasu, mis antakse füüsilistele isikutele Tallinnale osutatud eriliste teenete eest. Tallinna vapimärk on Tallinna linna autasu, mis antakse füüsilistele isikutele linna erilise austusavaldusena.

Märksõnad
Tagasi üles