Kaljurand kritiseerib: selle asemel, et Narva võime õõnestada ja kahtluse alla seada, peaks valitsus neid igakülgselt abistama (7)

Postimees
Copy
Marina Kaljurand, Katri Raik
Marina Kaljurand, Katri Raik Foto: Marina Kaljuranna Facebook

Sotsiaaldemokraadist europarlamendi saadik Marina Kaljurand kiitis Facebooki vahendusel Narva linnapead Katri Raiki ning laitis valitsust Narva tanki-küsimuse lahendamise eest.

Kaljurand on veendumusel, et pronksiöö ei kordu. «Aeg on teine, koht on teine, monument on teine ning valmisolek võimalikeks protestideks on palju parem (vähemalt ma eeldan seda),» kirjutas ta.

Reaktsioonid piirilinna meeri Raigi suhtes on Kaljuranna sõnul olnud aga ebaõiglaselt kriitilised. «Katri on teinud aastaid ja teeb praegu seda, mida Eesti riik ei ole suutnud teha kolmekümne aasta jooksul – õpetada narvakatele eesti keelt ja kultuuri, selgitada ja õpetada narvakaid austama Eesti ajalugu. Ei pea olema ajuhiiglane, et anda Tallinnast, sealhulgas Islandi väljakult, korraldus tank ära koristada. Palju keerulisem on kohtuda narvakatega, kuulata neid ja selgitada neile, mida sümboliseerib tank eestlastele. Katri teeb seda – päevast päeva, oma kabinetis, Narva linna tänavatel, ka tanki juures.»

Ta jätkas: «Kolmandaks, selle asemel, et õõnestada ja seada kahtluse alla Narva kohaliku võimu tegevus, tuleks Katrit ja Narva linnavõime valitsuse poolt igakülgselt toetada ja abistada. Selle asemel, et dikteerida päeva, millal tank tuleb ära viia tuleks selgitada üheselt arusaadavalt, et valitsus toetab kohaliku võimu tegevust tanki äraviimisel ning on abistab kõigega, mida kohalik võim võiks vajada – alustades tehnikast ning lõpetades avaliku korra tagamisega. Samuti peaks väga selgelt ütlema ütlema, et kui kohalik võim ei saa hakkama tanki äraviimisega, siis teeb seda valitsus, sest tank viiakse ära igal juhul – kas kohaliku võimuga või kohaliku võimuta.»

Kaljurand loodab, et kõik saavad aru, et enam või vähem kriitilised ajad järgnevad ka päevale, mil tank viiakse ära, seega on Eesti riigi huvides, et keerulisel ajal oleks Narvas inimene, kes ajab Eesti asja ja keda kuulavad ning usaldavad narvakad. «See inimene on Katri, kes teeb oma tööd südamega ning on pälvinud narvakate lugupidamise. Eesti riigi huvides ei ole see, et Katri astuks tagasi või sunnitaks tagasi astuma ja Narva kukuks tagasi sinnna, kus ta oli aastakümneid. See ei ole ka Narva huvides.»

Lõpetuseks tõdes Kaljurand, et kui kõik need poliitikud, kes praegu kõige kõvemini õpetavad ja parastavad oleksid võtnud vaevaks käia tihedamini Narvas, oleks Raigil täna palju lihtsam. «Ja ma ei mõtle kohustuslikke valitsuse istungeid Narvas, vaid kohtumisi ja jutuajamisi narvakatega.»

Kommentaarid (7)
Copy
Tagasi üles