K, 7.12.2022

Seeder: Venemaa kodanikelt hääleõiguse võtmine on julgeolekuküsimus

BNS
Seeder: Venemaa kodanikelt hääleõiguse võtmine on julgeolekuküsimus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder Foto: Eero Vabamägi

Riigikogu arutab teisipäevasel istungil seadusemuudatust, mille järgi oleks kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel hääleõiguslikud vaid Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Venemaa kodanikelt hääleõiguse võtmine julgeolekuküsimus.

«Venemaa sõdib Ukrainaga ja on oma agressiivse poliitikaga ohuks kogu demokraatlikule Euroopale, sealhulgas Eestile. Sellise agressorriigi kodanikel ei tohiks Eestis olla valimisõigust. Tegemist on Eesti julgeoleku küsimusega. Meie riigielu küsimustes peaksid kaasa saama rääkida üksnes inimesed, kes soovivad et Eesti Vabariik kestaks läbi aegade,» ütles Seeder.

«Kõigil on olnud võimalus ära õppida eesti keel ja taotleda Eesti kodakondsust. Kui inimene pole eesti keelt ära õppinud ja Eesti kodakondsust taotlenud ning on teinud teadliku valiku Venemaa kodakondsuse kasuks, siis tal ei peaks olema valimisõigust ka kohalikel valimistel,» rääkis Seeder.

Ta meenutas, et Isamaa algatas selle seadusemuudatuse juba aprillis, kuid siis polnud sel teiste erakondade toetust. «Loodan, et suudame täna eelnõu esimese lugemise lõpetada. Juhul, kui selleks vajadus tekib, oleme valmis algatama ka põhiseaduse muutmise,» lisas ta.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (594 SE I) näeb ette tunnistada kehtetuks Eestis elavate välismaalaste, välja arvatud Euroopa Liidu kodanike, hääletamisõigus kohalikel valimistel. Valimisõigust ei ole kolmandate riikide kodanikel ka näiteks Lätis, Leedus, Saksamaal, Prantsusmaal ega mitmes teises Euroopa riigis.

Märksõnad
Tagasi üles