Töörühm arutab aasta aega Estonia teatrimaja tulevikku

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Rahvusooper Estonia.
Rahvusooper Estonia. Foto: Veljo Poom

Täna koguneb Tallinna Strateegiakeskuses esimest korda rahvusooper Estonia hoone tulevikukontseptsiooni komisjon, mille eesmärk on pakkuda välja terviklik ja realistlik visioon rahvusooper Estonia hoone arendamisele.

«Töögrupp sündis Tallinna linna ja rahvusooper Estonia ühisel initsiatiivil, et kujundadaerimeelsustest hoolimata nägemus rahvusooper Estonia kui ühe Tallinna südalinna sümbolobjekti tulevikust. Komisjon võtab aega ja arutab läbi erinevad teoreetilised võimalused rahvusooper Estonia arendamiseks, kaasates vajalikke eksperte ja tellides vajadusel ka täiendavaid uuringuid. Meie soov on jõuda rahvusooperi tuleviku osas ühisele arusaamale ja loodame tulemuseni jõuda aasta jooksul,» ütles Tallinna strateegiadirektor Raido Roop.

Töögrupi ülesanded on arutada ja analüüsida ühiselt läbi Tallinna linna seisukohad ja Rahvusooper Estonia vajadused juurdeehituseks või uueks hooneks, lähtudes linnaehituslike, muinsuskaitseliste, keskkondlike jt piirangute raamidest ning arvestades ooperiteatrile vajalikku ruumiprogrammi. Samuti on eesmärk kaardistada ja analüüsida alternatiivseid asukohti ning võimalusi ooperi- ja balletiteatri rajamiseks ning kujundada seisukoht sobivaimast asukohast.

Rahvusooper Estonia peadirektori Ott Maateni sõnul on rahvusooperil suur huvi selle teema käsitlemisega Tallinna linnaga ühiselt edasi liikuda. «On selge, et üksteisele vastandudes ei jõua me kusagile ja meil on vaja leida mõistlik ning kõiki osapooli rahuldav lahendus,» kinnitas Maaten.

«Komisjon asub tööle septembris 2022 ning lõpetab oma töö septembris 2023, esitades vahearuande mais 2023. Komisjonil saab olema ülesanne kaaluda ja analüüsida läbi kõik võimalikud asukohavariandid ning analüüsida detailselt kõiki argumente olemasolevale hoone juurdeehituse rajamiseks või mitte rajamiseks. Vajadusel tellitakse täiendavad uuringud (muinsuskaitse, arheoloogia, insenertehnika, funktsionaalsus ja ruumiprogramm, linnaehitus, maaküsimused, kultuuri säilimine, investeeringud ja ülalpidamiskulud) ning kaasatakse komisjoni töösse erinevaid eksperte, organisatsioone, asutusi ja erialaliite, sealhulgas Tallinna Kesklinna Valitsust ning linnaosakogu,» selgitas linnapea Mihhail Kõlvart Kesklinna linnaosakogule saadetud kirjas.

Komisjoni esimees on Tallinna linna strateegiadirektor Raido Roop ning aseesimees Estonia Seltsi juhataja Mart Mikk. Lisaks kuuluvad komisjoni Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse juht, arhitekt Kaidi Põldoja, Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik, kultuuri- ja spordiameti juhataja Hillar Sein, keskkonna- ja kommunaalameti esindaja Ain Järve, aastatel 2015-2021 muinsuskaitseameti peadirektor olnud Siim Raie, TalTechi inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi abiprofessor tenuuris Jaan Kuusemets, TalTechi ja Tallinna Tehnikakõrgkooli lektor, arhitekt Toivo Tammik ning kultuurivaldkonna edendaja Jaak Allik.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles