ERISAADE Päästeameti esindaja: ärge minge autoga välja, kui teil pole tingimata vaja seda teha (13)

Tiina Laura Kimmel
, ajakirjanik
Copy

Inimesed ei saa tormi ära hoida, aga igaüks meist saab ennast erakordseteks loodusnähtusteks vähem või rohkem ette valmistada, ütles päästeameti vabariigi vastutav korrapidaja Leho Lemsalu pühapäeval, kui Eestimaa elas tormituulte ja tiheda lumetuisu lähenemise tähe all. 

Tema kinnitusel on nii pääste- kui ka transpordiamet võimalikuks ohuolukorraks valmis, võttes vajadusel appi kaitseväge ja Kaitseliitu.

Keskkonnaagentuur on andnud välja teise astme tormihoiatuse, mis tähendab, et oodata võib tavatuid ilmastikunähtusi. Sünoptik Kairo Kiitsaku sõnul liigub torm esmaspäeval Kagu-Eestist põhja poole ja sealt edasi üle kogu Eesti, saavutades haripunkti esmaspäeval lõunal või õhtul. Iiliti võib tuule kiirus ulatuda 26 meetrini sekundis. Lõppema peaks torm teisipäevaks.

Esmaspäeva päeva jooksul on oodata ka väga tihedat lumesadu. Seetõttu soovitas Lemsalu kõigil, eriti autojuhtidel, juba hommikul kodust lahkudes mõelda võimalikult turvalise naasmise peale. Rooli istudes tuleb olla valmis selleks, et tavaliselt näiteks veerand tundi kestev sõit võib venida mitme tunni pikkuseks, sõidukiirust valides peab olema tagatud nii enda kui ka kaasliiklejate turvalisus. Kindlasti tuleb kütusepaak täis panna ja lumelabidas kaasa võtta. Tugeva saju korral on soovitav sõiduk teeserval ohutus kohas seisma panna ja lülitada sisse ohutuled. Mahalangenud elektriliinidest tuleb ennast eemal hoida ja teatada neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343. Eluohtliku olukorra puhul helistada häirekeskuse numbril 112. Transpordiamet omakorda ootab liiklejatelt infot teeolude kohta telefonil 1247, lisateavet teeolude ja liikluspiirangute kohta saab vaadata portaalist http://tarktee.ee.

«Kui ma meenutan Monika-nimelist lumetormi 2010. aastal, siis tookord juhtus sedagi, et meie päästeautod jäid mitmeks päevaks teedele kinni, enne kui me nad uuesti kätte saime,» lausus Lemsalu.

Paljusid kodusid, eriti maakohtades, võivad tormiga tabada elektrikatkestused. Sellepärast tasub hoida varuks raadiopatareisid ja laadida täis akud. Kuna mõnel pool võib elektriühenduse taastamine võtta mitu päeva, peaks kodus olema varuks toiduaineid, millest saab teha süüa ka siis, kui külmkapp ei tööta või majas pole gaasi- või puudega köetavat pliiti.

Lemsalu soovitas inimestel hoida end olukorraga kursis ametlike infokanalite kaudu. «Uurige transpordiameti kodulehtedelt, millises seisu on tee, kuhu teil on tarvis minna, ja vaadake aeg-ajalt ilmateadet. Ärge minge autoga välja, kui teil pole tingimata vaja seda teha.»

Juba enne esmaspäevaks prognoositud tormi said oma osa põhiliselt reedel ja laupäeval kätte Saaremaa, Hiiumaa ja Vormsi. Temperatuur oli nulli ümber, sadas vihma, lund ja jäävihma – viimane jäi puuokstele kinni, need kippusid murduma ja langesid paljudes kohtades elektriliinidele. Rikkebrigaadid sõitsid küll kohe välja, aga veel pühapäeval päeval olid tuhanded inimesed saartel ja mujalgi elektrita. Laupeval tuli Saaremaal välja kuulutada rasketest ilmaoludest tingitud eriline hoolderežiim, sest tunde kestnud lumesaju tõttu oli osa riigiteid muutunud läbimatuks või väga raskesti läbitavaks.

Kuigi mobiilsidemastid on varustatud tagavarasüsteemidega, ei pea needki lõputult vastu. «See näitab ilmekalt, et me oleme ühiskonnana suhteliselt haavatavad,» nentis Lemsalu

Remondibrigaadidel on raske katkestuskohtadesse pääseda, sest saartel, nagu ka Pärnumaal, on mõne päevaga sadanud maha erakordselt paks lumekiht.

Tagasi üles