GALERII Juudi kalmistul mälestati holokausti ohvreid (3)

Postimees
Copy

Tänasel holokausti ja teiste inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestuspäeval meenutati Tallinnas Rahumäe juudi kalmistul riikliku mälestustseremooniaga 76 aasta möödumist Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest.

Minister Tõnis Lukase (Isamaa) sõnul ei tohi lasta ebamäärasusel end ahistada ega pead liiva alla peita: «Oluline on inimsusevastaseid kuritegusid ja inimõiguste rikkumisi märgata. Me peame märkama piisavalt vara, sekkuma piisavalt vara ja peatama sellised teod piisavalt vara! Me ei unusta ega andesta iial totalitaarsete režiimide poolt Eestis toime pandud küüditamisi ja mõrvu, mille ohvriks langesid nii eestlased kui ka juudid.»

Lisaks ministrile esinesid tseremoonial kõnega Eesti diplomaatilise korpuse vanem ja Poola suursaadik Eestis Grzegorz Kozłowski, Iisraeli suursaadik Hagit Ben-Yaakov ning Eesti Juudi kogukonna esinaine Alla Jakobson. Palve pidas Eesti pearabi Shmuel Kot.

Hommikul tutvus Lukas Tallinna juudi kooli eestikeelse õppesuuna koolipere ja ruumidega ja soovis neile tegemistes palju jõudu. «Tallinna juudi kooli eestikeelne õppesuund on eeskujuks kõigile rahvusvähemustele, kuidas eestikeelset õpet pakkudes on võimalik kultuuri ja traditsiooni elus hoida. Nii on lastel Eesti ühiskonnas kõik uksed avatud, kuid inimestena säilitavad nad oma identiteedi,» rääkis Lukas kõnes. 

Reedest pühapäevani korraldab ministeerium koos Eesti Mälu Instituudiga talvekooli, kus õpilastel on võimalus saada teadmisi antisemitismist ja holokaustist ning juudi rahvusest, kultuurist, kommetest ja ajaloost.

Talvekooli programmis on muu hulgas töötoad eesmärgiga toetada õpilasi holokausti ajaloo teemaliste õppematerjalide koostamisel käimasoleva konkursi raames. Valminud töid esitletakse 17. märtsil toimuval konverentsil.

Eestis tähistatakse rahvusvahelist holokausti ja teiste inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestuspäeva 2003. aastast. Auschwitzi koonduslaagri vabastamise 78. aastapäevaga seonduvaid sündmusi korraldab haridus- ja teadusministeerium koos Eesti juudi kogukonna, holokausti mälestamise rahvusvahelise ühenduse Eesti delegatsiooni ning Eesti Mälu Instituudiga.

Tagasi üles