Eesti saadab Türgile päästetöödeks abijõudu

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Copy
Maavärina tagajärjed Türgis.
Maavärina tagajärjed Türgis. Foto: REFIK TEKIN

Siseministeeriumi, välisministeeriumi ja päästeameti koostöös vastas Eesti Türgi rahvusvahelisele abipalvele ja saadab oma meeskonna maavärinajärgsete päästetööde tarbeks.

Siseminister Lauri Läänemetsa (SDE) sõnul on see viimase kümne aasta üks ohvriterohkeim maavärin, mistõttu saadab Eesti Türki oma abijõud esimesel võimalusel.

«Ulatuslike maavärinate tagajärjel on hukkunud ja haavata saanud tuhanded inimesed, tegu on sisuliselt humanitaarkriisiga. Oleme teinud jõupingutusi, et pakkuda Türgile ka võimalikult operatiivset abi. Sellistes kriisides on solidaarsus ja kiire reageerimisvõimekus võtmetähtsusega. Heas asutustevahelises koostöös lähetab Eesti Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi raames oma varingupäästjatest ja meedikutest koosneva meeskonna kriisipiirkonda esimesel võimalusel,» kinnitas siseminister pressiteates.

Türki appi mineva EST-USARi varingupäästemeeskonna suurus on kuni 44 liiget, nende hulgas kuni 10 meedikut, kes liituvad meeskonnaga terviseameti vahendusel. Meeskonna ülesanne on otsingu- ja päästetöödel osalemine, inimeste päästmine rusude alt ning meditsiiniline abi. Praeguse plaani järgi läheb meeskond appi seitsmeks päevaks.

«Türgi on Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi liige ja see liikmesus põhineb solidaarsusel: me aitame üksteist õnnetuste ja katastroofide korral. Eestil on olemas ÜRO poolt kvalifitseeritud varingupääste meeskond, mida Türgi praegu vajab, ja nii me Türgit selles õnnetuses ka aitame,» ütles päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

«Türgit ja Süüriat tabanud tugevas maavärinas on tuhanded inimesed hukkunud ja saanud vigastada ning mitu piirkonda on täielikult rusudes. Hukkunute ja haavatute arv võib veel kasvada,» märkis välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa), teatades ühtlasi, et ministeerium toetab kiireloomuliselt pääste- ja meditsiinimeeskonna saatmist Türki, et aidata maavärinas kannatanuid, tagada neile vajalik meditsiiniabi ja kõrvaldada purustusi. «Avaldan sügavat kaastunnet Türgi rahvale, hukkunute lähedastele ja soovin kiiret paranemist kannatanutele,» lisas Reinsalu. Türgi abistamiseks eraldab välisministeerium 400 000 eurot.

Täna varahommikul ja pärastlõunal tabasid Türgi lõuna- ja Süüria põhjaosa võimsad maavärinad, milles sai surma vähemalt 2600 inimest, ohvrite arv tõenäoliselt kasvab. Esimese maavärina magnituud oli 7,8 ja selle kese asus Türgis Gaziantepi linna lähedal. Maavärinale järgnes üle 40 järeltõuke, millest võimsaima magnituud oli 6,6.

Ministeerium: ühtegi Eesti kodanikku läheduses ei viibi

Praegu on oma reisi Türgis registreerunud kuus Eesti kodanikku, keegi neist ei viibi maavärina piirkonnas ega seal läheduses. Välisministeeriumile teadaolevalt ei ole Süürias ühtegi Eesti kodanikku.

Reisile minnes palub ministeerium Eesti kodanikel kindlasti oma viibimine registreerida välisministeeriumi kodulehel. Vajadusel on võimalik abi saamiseks pöörduda välisministeeriumi poole numbril +372 5301 9999.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles