Lumetorm kogub hoogu: päästeamet annab soovitusi valmistumiseks

Postimees
Copy
Lumetorm Tallinnas. Pilt on illustreeriv.
Lumetorm Tallinnas. Pilt on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu

Keskkonnaagentuuri prognoosi järgi 27. novembri hilisõhtul levib lumesadu koos tuisuga Ida-Eestist lääne suunas. Tormihoiatuse järgi tugevneb täna põhja- ja loodetuul, mille puhangud ulatuvad sisealadel 12-15, ranniku kuni 18 m/s. Põhjarannikul ja Peipsi ääres ulatub põhja- ja kirdetuule puhangud 22 m/s. Tugevneb ka lumesadu.

Päästeamet tuletab meelde, et liikluses tuleb olla erakordselt ettevaatlik ning valmistuma peab ka võimalikeks elektri- ja veekatkestusteks. Päästeamet soovitab vaadata üle ka kodused toidu- ja joogivarud, laadida telefonid ja akupangad ning tankida auto.

«Keskkonnaagentuuri prognoosi kohaselt saab torm alguse hilisõhtul Ida-Eestist, kuid liigub ka lääne suunas, seega kindlasti tuleb olla valmis selleks, et tugev tuul võib põhjustada tormimurdu, sulgeda teid ja võib esineda ka elektrikatkestusi. Minnes liiklusesse tuleb varuda kindlasti rohkem aega ja valida sobiv sõidukiirus ning hoiduda ohtlikest manöövritest, et jõuda sihtkohta turvaliselt» ütles päästeameti vastutav Erkki Põld.

Enne lumetormi:

  • Varu joogivett, toitu, patareisid ning küttepuid.
  • Arvesta võimalike elektrikatkestustega. Lae mobiiltelefon ja akupangad ning tangi auto.

Tormi ajal:

  • Kui saad, jää tuppa ja väldi väljas liikumist.
  • Õueminekuks riietudes arvesta, et tuul teeb ilma veel külmemaks. Tuulise ilmaga pane selga rohkem riideid. Väldi liikumist puude all, sest oksad võivad tugeva tuulega murduda.
  • Kui saad, ära sõida autoga, eriti kõrvalteedel. Hädavajaliku sõidu korral võta kaasa laetud mobiiltelefon ja akupangad, lumelabidas, soojad riided ja soe jook.
  • Teavet tuisu tõttu tekkinud takistustest sõiduteedel küsi infot telefonilt 1247.
  • Elektrikatkestustest teata Elektrilevi rikketelefonil 1343. Maha langenud liinidest teavita ka häirekeskust telefonil 112.
  • Inimvigastuste ning otsese ohu korral helista hädaabinumbril 112.
  • Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU. Samuti saab sealt infot rikke likvideerimise prognoositava aja kohta.

Loetelu kodustest varudest leiab veebilehelt olevalmis.ee ning mobiilirakendusest «Ole valmis!». Mõlemast leiab ka käitumisjuhised erinevateks kriisiolukordadeks ning mobiilirakendust saab kasutada ka internetiühenduseta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles