Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

VIDEO Kaja Kallas: Reinsalu mängib nüüd tohutut lepitajat (24)

Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles Postimehele, et õpetajatele mõeldud kaheksa miljoniga tekkinud segadus oli tehniline viperus ning tegelikult on valitsusel selles asjas selge kokkulepe olemas. 

Küsin kaheksa miljoni kohta, mis on õpetajatele mõeldud. Mis seal telefoniistungil siis täpsemalt juhtus ja miks ei suudetud seda esmaspäeval ära otsustada? 

Ma võin seda protsessi kõike kirjeldada, aga ma ei usu, et see midagi juurde annab. Kui meil on tavaline istung, siis on nii, et kui kellelgi on mingi reservatsioon või mure, siis ta tõstab käe, saab sõna, me arutame ja see mure saab kas maha või ei saa maha.

Elektroonilisel istungil, kui on mingi mure, siis sa saad selle mure märkida nii ära, et soovitakse arutelu avamist – järelikult otsustada ei saa, kuna elektrooniliselt me seda arutelu avada ei saa. See on väga lihtsalt ja tehniliselt kirjeldades see murekoht. 

Sotsiaaldemokraadid sellise märkuse tegid ja sel põhjusel ei olnud võimalik seda istungit lõpuni teha. 

Ehk siis tegemist on tehnilise viperusega, mitte sellega, et koalitsioonipartnerid oleks natuke tülli läinud? 

Jaa. Tegemist on tehnilise viperusega. Meil on poliitiline kokkulepe selle kaheksa miljoni osas ja tõesti väga kahetsusväärne, et see niimoodi juhtus hetkel, aga otsime lahendusi, kuidas see muudatus ära teha. 

Lauri Läänemets pressikonverentsil imestas, et kuidas te ikkagi ei jõudnud esmaspäevase tööpäeva jooksul otsust ära teha. 

Istung lõppes kell neli ja kella viieks pidid materjalid olema esitatud riigikogule. See oleks tähendanud uue otsuse tegemist, materjalide avamist, materjalide korrektset ettevalmistamist. Ühe tunni jooksul ei oleks seda kuidagi jõudnud. Lihtsalt tehniliselt ei ole see kuidagi võimalik. 

Seega te kinnitate, et kõigil koalitsioonipartneritel on olemas soov lisada kaheksa miljonit eelarvesse. Kuidas seda nüüd teha?

Seadusemuudatusega. See on põhiline. Haridusminister seletas pressikonverentsil ka, et saab oma vahendite arvel ümber tõsta esialgu ja siis loomulikult tuleb saata ka muudatusettepanek riigikogule, et riigikogu selle muudatusettepaneku heaks kiidaks. 

President manitses eile kõiki poliitikuid üsna tugevalt. Urmas Reinsalu on nüüd kutsunud parlamendierakondade esimehed kokku, et leida mingisugune kokkulepe. Kas te kavatsete sinna kohale minna? 

Reinsalu on kogu selle obstruktsiooni isa. Tema ju selle asja välja mõtles ja oli väga uhke selle üle. Nüüd ta justkui mängib tohutut lepitajat. 

Aga mina soovitaksin alustada opositsioonist, sest kui me oleme istunud opositsiooniga maha, siis neil kõigil kolmel on väga erinevad vaated. Kui nad juba suudaks opositsiooniga kokku leppida, siis me saaksime palju selgemalt selle asjaga edasi. Meil koalitsioonis on omavahel üks seisukoht. 

Praegu on põhiline probleem ikkagi EKREga, sest nemad esitavad kõige suuremaid nõudmisi. Teised opositsioonierakonnad on maha rahunenud. Teie vastusest võib siis välja lugeda, et te ei ole valmis nendega maha istuma? 

Asi on selles, et Isamaa teeb täpselt sama asja, lihtsalt mitte sõnades, vaid tegudes teevad nad obstruktsiooni kogu aeg edasi. Vaadake seda pilti seal ja vaadake neid muudatusi ja asju, mida tehakse. 

Et nad teile rohkem meeldivad, ei tähenda seda, et nad kuidagi viisakamalt käituksid. Minu sõnum on, et nad omavahel lepiksid kokku. Opositsioon alustagu sellest, et saaksid ise kokku leppida. Praegu nad ei ole suutnud isegi umbusaldusavalduses kokku leppida. Siis me saame edasi, sest meil on koalitsioonis väga selge üks seisukoht. 

Võin kinnitada, et mina oma meeldivust siin ei väljenda. Aga kuidas te presidendiga nüüd ära lepite? 

Mina ei tea, et ma oleksin presidendiga tülis. Ma olen käinud temaga kohtumas korduvalt. Ma ütlen nii, et president on ilmselgelt surve all praegu opositsiooni poolt, et ta ei kuulutaks asju välja. Meie soovime, et ta kuulutaks need seadused välja, kuna me oleme kõik teinud põhiseaduspäraselt. Aga lõpuks president ikkagi otsustab põhiseaduse raames, ma loodan. 

Postimees kirjutas täna, et te olete alates 2021. aastast pea 40 protsendil kordadest kasutanud eralennu võimalust. Lasen teil endal ka kommenteerida, et kas see on koht, kust võiks ka kokku hoida – kui meenutada näiteks seda presidendi kantseleiga seotud skandaali

See ei vasta tõele, et 40 protsendil juhtudest. Siin tuleb kahte asja eristada. On Euroopa Liidu Ülemkogu, mille eest maksab Euroopa Liit, et me jõuaksime kõik sinna kohale, oleksime seal piisavalt kaua ja ei oleks seotud tavaliste lendudega. See on ligi 500 000 eurot sellest summast. 

Teine pool on seotud nendega... No üks näide: mul oli samal päeval kohtumine Suurbritannia peaministriga Londonis ja Balti riikide peaministrite ning Olaf Scholtziga Vilniuses. Ma ei oleks mitte kuidagi jõudnud mõlemale kohtumisele samal ajal. 

Kui te võrdlete kasvõi Lätiga, siis Läti on samal ajaperioodil 1,3 miljoni eest käinud tellimuslendudega. Meie aga palju-palju väiksema summa eest. Ma sõidan turistiklassis nii palju kui võimalik, võib-olla kahel korral olen olnud äriklassis. Ma tõepoolest hoian igatmoodi kokku. Ja teistpidi tulevad etteheited, et ma olen liiga palju Eestist ära – aga kui ma pean sõitma kohtumisele kolm päeva, siis nii lihtsalt on. 

Veel üks näide. Chisinaus, kui oli Euroopa Liidu poliitilise ühenduse kokkulepe, siis liinilennud kõik tühistati. Sinna sai kohale ainult tellimuslennuga. Selliseid juhtumeid on veel. Ma tõesti kinnitan teile, et ma kuidagi ei kuritarvita seda, ja kui võrrelda Ratasega kolme aasta jooksul, siis suurusjärk on sama, kuigi siis ei olnud sõda ja polnud selliseid vajadusi, nagu praegu on. Kõrgetasemelisi kohtumisi on lihtsalt praegu ka rohkem olnud. 

Kommentaarid (24)
Tagasi üles