Eesti teatas, et toetab Mark Ruttet NATO peasekretärina (2)

Postimees
Copy
Mark Rutte visiidil Leedus.
Mark Rutte visiidil Leedus. Foto: Ints Kalnins / Reuters

Eesti teatas täna, et on valmis toetama NATO peasekretäri kohale Madalmaade peaministrit Mark Ruttet. Varem oli Eesti väljendanud Rutte suhtes korduvalt oma skepsist seoses sellega, et Holland pole aastaid suutnud täita kaitsekulude kahe protsendi kokkulepet.

Välisminister Margus Tsahkna sõnul on Eesti alati seisnud selle eest, et NATO oleks tugev ning suudaks vastu seista kõigile ohtudele ja väljakutsetele.

«Oleme korduvalt sõnastanud põhimõtted, mis tagavad meie silmis NATO elujõulisuse ja tugevuse, ning nüüdseks oleme saanud kinnituse, et NATO peasekretäriks pürgiv Mark Rutte jagab neid veendumusi,» ütles Tsahkna.

Välisministri sõnul peab alliansi Venemaa-poliitika arvestama, et idast lähtuv oht on kõige tõsisem ja pikaajalisem; Ukrainat tuleb toetada teel NATO liikmeks saamisel; tuleb kindlustada heidutust ja tugevdatud kaitsehoiakut idatiival; liikmesriikide kaitsekulutused peavad olema vähemalt kokkulepitud kahe protsendi tasemel ning alliansi juhtkohtadel peab suurenema geograafiline tasakaal.

«Pärast põhjalikke arutelusid oleme saanud kindluse, et Mark Rutte on valmis tegutsema alliansi tugevdamise nimel neid põhimõtteid arvesse võttes ja seetõttu saab Eesti toetada Rutte püüdlusi saada NATO järgmiseks peasekretäriks,» ütles Tsahkna.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles