INIMESTEST AEGAMÖÖDA Feodosia. Vanausuline vabast Eestist (4)

Vahur Laiapea
, filmirežissöör, -produtsent ja -operaator
Copy
Feodosia Filippova on kogu elu elanud Peipsi rannal Kolkja külas.
Feodosia Filippova on kogu elu elanud Peipsi rannal Kolkja külas. Foto: Vahur Laiapea

Feodosia Filippova on sündinud vaba Eesti viimastel päevadel. Ta on 84, sünniaastaks 1940. Terve oma elu on ta elanud Peipsi rannal Kolkja külas. Feodosia on vanausuline, Kolkja on vanausuliste küla.

Kes on vanausulised? Tsaar Aleksei Mihhailovitš Romanov (valitsemisaeg 1645–1676) püüdis oma valdusi (loe: Venemaad) laiendada. Kuidas teisiti. Selleks oli vaja tugevdada võimu – enda oma ja kiriku oma. Oli vaja ühendada Vene õigeusu kirik Kreeka omaga. See omakorda nõudis reforme – riituste, pühakirja ja muu osas. Need reformid viis ellu 1652. aastal Venemaa uueks patriarhiks määratud Novgorodi piiskop Nikon.

Nikon hakkas Kreeka õigeusu eeskujul liturgilisi raamatuid ümber tegema ja jumalateenistusi muutma. Enam ei tohtinud kahe sõrmega risti ette lüüa, pidi pöidla appi võtma. Ristikäigud, mida varem kõnniti päripäeva, pidid nüüd liikuma hakkama vastupäeva. Need ja mitmed muud muudatused olid aga paljudele vastuvõetamatud. Nad jäid truuks vanadele kommetele. Neid hakati nimetama vanausulisteks – halvustava sõnaga raskolnik, lõhestaja.

Tagasi üles