Eesti elanik vabanes Iraani hõivatud laevalt (4)

Postimees
Uuendatud 9. mai 2024, 16:54
Copy
Iraani laevastiku eriüksus tegi helikopterioperatsiooni, hõivates Portugali lipu all sõitva konteinerlaeva MCS Aries.
Iraani laevastiku eriüksus tegi helikopterioperatsiooni, hõivates Portugali lipu all sõitva konteinerlaeva MCS Aries. Foto: VIDEO OBTAINED BY REUTERS / Scanpix

Neljapäeval pääses vabadusse 13. aprillil Hormuzi väinas hõivatud laeva MSC Aries pardal viibinud Eesti elanik. Ta on teel Eestisse ja tema perekonda on heast uudisest teavitatud.

Välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) sõnul kestsid pingutused Eesti elaniku vabastamiseks ligi neli nädalat. «Tänan kõiki Eesti diplomaate ja meie partnereid, kes ei lugenud viimastel nädalatel Eesti elaniku vabastamise nimel tegutsedes oma töötunde,» ütles minister.

Välisminister lisas, et Eesti on endiselt mures ülejäänud laevameeskonna pärast ning kutsub Iraani üles viivitamatult nii laeva kui sellele veel jäänud meeskonnaliikmeid vabastama.

Eesti elaniku vabastamiseni viis tihe koostöö partneritega ja otsesuhtlus nii Iraani võimude kui laevaettevõttega. Tsahkna kõneles hiljuti telefoni teel nii Iraani välisministri Hossein Amir-Abdollahiani kui MSC kontserni presidendi Diego Apontega. Laeva pardal viibinud Eesti elanikuga kohtus Eesti aukonsul Teheranis, välisministeerium suhtles tihedalt Iraani suursaatkonnaga Helsingis ja laeva hõivamise pärast kutsuti välja Iraani ajutine asjur. Laevameeskonna liikmete vabastamisele aitas olulisel määral kaasa ka Portugal, kelle lipu all laev sõitis, mistõttu oli Eesti suursaatkond Lissabonis omakorda tihedas suhtluses Portugali välisministeeriumiga.

Iraan lasi neljapäeval vabaks 13. aprillil Pärsia lahel kaaperdatud Portugali lipu all seilanud laeva 25 meeskonnaliikmest seitse, sealhulgas Eesti elaniku, ütles Portugali välisministeerium.

Laeva MSC Aries meeskonda kuulunud Eesti elanik, viis indialast ja filipiinlane lasti vabaks, ütles ministeerium.

Iraan põhjendas konteinerlaeva hõivamist selle väidetavate Iisraeli sidemetega.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles