Palestiina president Abbas tervitas ÜRO Julgeolekunõukogu hääletust relvarahu üle

Copy
Mahmoud Abbas.
Mahmoud Abbas. Foto: CHRISTOPH SOEDER/Scanpix

Palestiina Omavalitsuse president Mahmoud Abbas tervitas teisipäeva varahommikul ÜRO Julgeolekunõukogu hääletust, millega võeti vastu USA koostatud resolutsioon, millega toetatakse relvarahuplaani Gazas.

"Palestiina president peab selle resolutsiooni vastuvõtmist sammuks õiges suunas, et lõpetada sõda meie rahva vastu Gaza sektoris," seisis Abbasi ametkonna avalduses.

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis esmaspäeval vastu USA koostatud resolutsiooni, millega toetatakse relvarahuplaani Gazas.

Resolutsioon võeti vastu 14 poolthäälega ja Venemaa jäi erapooletuks.

Resolutsioonis toetatakse president Joe Bideni 31. mail välja kuulutatud relvarahuplaani ja pantvangide vabastamise ettepanekut ning kutsutakse osapooli üles selle tingimusi viivitamata ja tingimusteta täielikult rakendama.

Washington juhib intensiivset diplomaatilist kampaaniat, et sundida äärmusrühmitust Hamas ettepanekut vastu võtma.

"Täna saatis ÜRO Julgeolekunõukogu Hamasile selge sõnumi: võtke pakutud ettepanek vastu. Iisrael on sellega juba nõustunud ja lahingud lõppevad täna, kui Hamas teeb sama," ütles USA suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield pärast hääletust.

"Tekst ei ole täiuslik," tõdes Alžeeria suursaadik ÜRO juures Amar Bendjama.

"Kuid see pakub palestiinlastele lootust, kuna alternatiiviks on jätkuv tapmine ja kannatused," lisas Bendjama.

Äärmusrühmitus Hamas teatas, et tervitab ÜRO Julgeolekunõukogu hääletust, millega võeti vastu USA koostatud resolutsioon relvarahuplaani toetamise osas Gazas.

"Liikumine tervitab Julgeolekunõukogu resolutsiooni ja soovib veel kord kinnitada oma valmisolekut teha koostööd vendade vahendajatega, et alustada kaudseid läbirääkimisi nende põhimõtete rakendamise üle," teatas Hamas avalduses.

USA välisminister Antony Blinken pidas esmaspäeval Iisraelis kõnelusi peaminister Benjamin Netanyahuga, mis on samm püüdluste reas peatada kaheksa kuud kestnud sõda Gaza sektoris.

Tegemist on Blinkeni kaheksanda visiidiga piirkonda pärast 7. oktoobril äärmusrühmituse Hamasi enneolematu terrorirünnakuga Iisraeli vastu alanud sõda.

"Blinken kohtus Jeruusalemmas Netanyahuga umbes kaks tundi ja arutas relvarahu," teatasid USA võimuesindajad.

Tagasi üles