Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Ilves: eetikakoodeksi parlamendile saab koostada ainult parlament ise

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Toomas Hendrik Ilves | FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

President Toomas Hendrik Ilves ütles kohtumisel riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoniga, et parlamendi maine ja väärikuse eest saab seista eelkõige parlament ise.

«Pean parlamentaarset valitsemiskorda Eesti oluliseks väärtuseks ja tugevuseks. Riigikogule lisab tugevust tema liikmete eetiline ja avalikkusele selge tegutsemine,» ütles Ilves.

Kuna Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase komitee GRECO järgmine hindamisring on suunatud parlamendiliikmete korrumpeerumise ennetamisele ning käsitletakse ka eetikakoodekseid ja üldse eneseregulatsiooni võimalusi, räägiti tänasel kohtumisel Kadriorus ka riigikogu eetikakoodeksi koostamisest.

Vastates korruptsioonivastase komisjoni esimehe Andres Anvelti küsimusele, kes peaks riigipea arvates koostama parlamendiliikmete eetikakoodeksi, ütles president Ilves, et tema jaoks on selge, et oma liikmetele saab seada käitumisreeglid ainult riigikogu ise ja seega ei saa eetikakoodeksit koostada keegi teine.

Presidendi sõnul oleks aga loomulik, et riigikogu kaasaks sellesse töösse vabakonna esindajaid ja eksperte, kuna taoliste käitumisjuhiste läbimõtlemine on oluline kogu ühiskonnale, mitte ainult parlamendile.

«Ent olgem enda vastu ausad: eetikakoodeksil on mõju ja tähendus vaid siis, kui sellesse suhtutakse tõsiselt ning kui eetilise käitumise põhimõtete eiramisele järgneb selge hukkamõist,» rõhutas Ilves.

Kohtumisel arutati ka erakondade rahastamise küsimusi, õigusloome heade tavade järgimise ja läbipaistvuse vajalikkust ning Eesti korruptsioonivastase võitluse hetkeseisu.

Tagasi üles