Randpere: NO99 etendus peegeldas ühiskonna hoiakuid

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valdo Randpere eileõhtusel etteastel publiku seas.
Valdo Randpere eileõhtusel etteastel publiku seas. Foto: Andres Haabu / Postimees

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni aseesimehe Valdo Randpere sõnul ei peegeldanud teatri NO99 eileõhtune «Reformierakonna juhatuse koosolek» mõningatele kokkulangevustele vaatamata tegelikku elu, küll aga ühiskonna hoiakuid.

Reformierakonna juhatuse liikmetest ainsana üritusel osalenud Randpere ütles, et suurem osa etendusest oli siiski kunst, ehkki kasutatud oli ka mitmete poliitikute tegelikke tekste. «Loos ei olnud kaugeltki kõik tõsi, mõni asi oli lausvale, mõni kunstiline ülepingutus, mõni nali,» lausus ta.

Küll peegeldusid tema sõnul etteastest ühiskonna hoiakud, mille kohaselt on erakonnad kurjad, poliitikud halvad ja sama halb ka erakondade rahastamise süsteem.

Näitlejate töö, samuti tekst ise väärib Randpere sõnul kiitust. «See viimane oli läbivalt humoorikas ja terav. Küll mitte liiga objektiivne. Aga ega see vist ei mahukski Eesti meedia- ja kultuuriraamistikku, et keegi kirjutaks mõne artikli või näidendi, mis näeks ka mõnda positiivset külge meie poliitilises süsteemis või poliitikutes,» lausus Randpere.

Samas märkis ta, et vaadates, keda ja kuidas näitlejad pilasid, poleks selline etendus kindlasti mitte kõigis riikides võimalik. «Olen uhke, et Eestis on see võimalik. Erakonna juhatuse liige saab istuda saalis ning nautida etendust kogu oma naljakuses, tõsielulisuses, valus, absurdsuses,» lausus ta ja lisas, et võib-olla kandis etendus ka pingete mahavõtmise eesmärki.

Randpere avaldas arvamust, et kuigi kujutatud tegelased olid hästi mängitud, oli mõnele neist tehtud liiga. «Mulle on alati meeldinud inimesed, kes suudavad enda üle naerda – inimesed, kes on valmis olema teiste suhtes kriitilised ja teravad, peaksid tolereerima kriitikat ka enda suhtes. Ei tohi iseennast nii tõsiselt võtta. Samas ei tohi inimesi ka alusetult süüdistada,» lisas Reformierakonna poliitik.

Teater NO99 näitlejad kandsid eile hilisõhtul Tallinnas Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi juhendamisel ette oma versiooni rahastamisskandaali puhkemise järel toimunud Reformierakonna juhatuse koosolekust.

Etteastel käsitleti Silver Meikari arvamusloo avaldamisega alanud sündmusi Reformierakonna peakontoris, kus peale Risto Kübara kehastatud Meikari said NO99 näitlejate näol sõna Silver Pukk, Kristen Michal, Kalev Lillo, Jürgen Ligi, Toomas Viks, Rein Lang, Ülle Rajasalu, Jüri Jaanson, Igor Gräzin, Keit Pentus, Urmas Kruuse, Taavi Rõivas ja Rain Rosimannus.

Kolmes pildis ette kantud ja teatri juhi Tiit Ojasoo sõnul veel sulesooja «Reformierakonna juhatuse koosoleku» puhul oli tegu esimese osaga sarjast «Esimesed lugemised». Kuigi rahastamisskandaali tagamaadele omamoodi valgust heitnud aktsioon oli ühekordne, plaanib teater tekstide samalaadseid avalikke lugemisi edaspidi jätkata.

Täissaalile läinud hilisõhtust üritust käisid peale Randpere kuulamas näiteks sotsiaaldemokraadid Indrek Saar ja Jaak Allik, kevadel Keskerakonnast välja astunud Toomas Varek, endine rahvaliitlane Margus Leivo, kuid ka paljud teised ühiskonnaelu tegelased. Teiste hulgas viibisid saalis eelmine õiguskantsler Allar Jõks ja kommunikatsiooniekspert Daniel Vaarik, kes leidsid korduvalt äramärkimist ka «Reformierakonna juhatuse koosolekul».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles