Kaja Kallas alustas riigikogu eetikakoodeksi loomist

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Riigikogu liikmete eetikakoodeksi väljatöötamist alustanud reformierakondlane Kaja Kallas lubab koodeksi kondikava sügiseks valmis saada.

Kallas ütles Postimehele, et on alustanud dokumendi väljatöötamiseks ettevalmistusi, mille käigus töötab ta läbi mitmetes organisatsioonides ja teistes parlamentides kehtivad eetikakoodeksid.

Samuti on ta enda sõnul nõu pidanud Tartu ülikooli eetikakeskusega, mis on aidanud eri asutuste eetikakoodekseid koostada. «Riigikogu eetikakoodeksit ei saa kokku panna keegi muu kui me ise, aga igasugune abi ja kogemus on teretulnud,» lausus ta.

Sügiseks loodab Kallas enda sõnul valmis saada eetikakoodeksi esialgse projekti, et seejärel teiste parlamendiliikmetega arutelusid juba konkreetsete ettepanekute pinnalt jätkata.

Muuhulgas peavad edasised arutelud tema sõnul selgitama, kas eetikakoodeks peaks ette nägema ka võimaluse saadikuid rikkumiste eest karistada. Näiteks MTÜ Korruptsioonivaba Eesti on tema sõnul leidnud, et sanktsioneerimise võimalus peaks koodeksis olema. «Ise arvan ka, et see võiks mingil kujul olla, ehkki eetikakoodeksi suurem eesmärk on rikkumisi siiski ära hoida, rohkem kui kedagi karistada,» märkis Kallas.

Rääkides viimastel päevadel ajakirjanduses kajastamist leidnud riigikogu liikmete autoostu juhtumist, ütles ta, et just selliste olukordade ärahoidmiseks peaks eetikakoodeks olema mõeldud. «Nagu kommentaaridest võis aru saada, ei ostnud need inimesed autosid pahauskselt, aga arvan, et see on koht, kus eetikakoodeks aitaks taolisi olukordi vältida,» lausus ta.

Kallas avaldas arvamust, et eetikakoodeksi võiksid vastu võtta saadikud ise riigikogu otsusena. «Oleks suur asi, kui selle saaks tehtud. Igal juhul on seda vaja poliitilise kultuuri parandamiseks,» lisas ta.

Riigikogu liikmete eetikakoodeksi koostamist on vajalikuks pidanud ka näiteks parlamendi korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjon.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles