Jõks lubab pea peal seistes vabandust paluda, kui riigikogu keelab saadikutel kuuluda nõukogudesse

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Allar Jõks
Allar Jõks Foto: Kristin Hansen

Endine õiguskantsler, praegune vandeadvokaat Allar Jõks lubab Isamaa ja Res Publica Liidult (IRL) avalikult pea peal seistes vabandust paluda, kui erakond, mis on riigi äriühingute nõukogude mehitamist riigikogu liikmetega aastaid vaikides pealt vaadanud, algatab ja surub parlamendis läbi seadusemuudatuse, mis saadikute nõukogudesse kuulumise keelab.

«Olen valmis avalikult pea peal seistes vabandama, kui IRL algatab ja surub vastuvõtmiseni eelnõu riigikogu liikme staatuse seaduse § 22 täiendamiseks ühelauselise ja ühemõttelise keeluga riigikogu liikmel kuuluda riigi äriühingu nõukogusse. Magamistoa aknast sedakorda ei luba seaduse vastuvõtmisel välja hüpata. See võiks demokraatiale suur löök olla ning põlved pole ka enam need...,» kirjutas Jõks suhtlusvõrgustikus Facebookis IRLi kuuluvale Tõnis Paltsile vastates.

Palts polnud rahul tänases Eesti Päevalehes avaldatud arvamuslooga, kus Jõks pidas kaasvastutavaks võimuerakondi, kes on pealt vaadanud, kuidas Reformierakond on mehitanud riigiettevõtete nõukogusid riigikogu liikmetega. «No mis jama te ajate, IRL on küll selles küsimuses väga printsipiaalne olnud,» kirjutas Palts.

Jõks selgitas vastuses, et tugines arvamuslugu kirjutades kolmele asjaolule: esiteks võimaldab kehtiv riigikogu liikme staatuse seadus saadikutel põhiseadusevastaselt riigi äriühingute nõukogudesse kuuluda ja teiseks on seaduste muutmise võti riigikogu enamuse käes. Kolmandaks puudub Eestis tema sõnul ainuparteiline võim ning IRL on alates 2008. aastast, kui riigikogu enamus lubas viia seaduse põhiseadusega kooskõlla, kuulunud suurema osa ajast valitsuskoalitsiooni. «Induktsioon-deduktsioon, nagu ülikoolis õpetati,» märkis Jõks.

Ta tunnustas IRLi praktikat mitte oma riigikogu liikmeid nõukogudesse nimetada. Samas on tema hinnangul põhimõttekindlusest kaugel komme valitseda aastaid koos erakonnaga, kelle osadustunne põhiseadusega on kasin.

«Jah, olen kuulnud õigustusi, et see on poliitika ja valusate küsimuste esitajad aetakse karjast minema. Tean ka, et mugavam on mitte tõsta ideaale kõrgemale pragmaatilistest kaalutlustest ja südametunnistust kõrgemale kohanemisvõimest,» kirjutas Jõks ja lisas, et jätkab seni aastate lugemist, mis läheb riigikogu liikmete lahkumiseni riigiettevõtete nõukogudest.

Tagasi üles